Avrupa Birliği, Elon Musk’ı uyardı: Bizim kurallarımız geçerli, Twitter sansürsüz olmaz

Avrupa İç Pazardan Sorumlu Kurul Üyesi Thierry Breton, Amerikalı iş adamı Elon Musk’ı toplumsal ağ Twitter’ın AB içerik denetleme kurallarına uyması gerektiği konusunda uyardı. Aksi takdirde, toplumsal ağ Avrupa’nın büyük bir kısmında para cezaları ve hatta engelleme ile karşı karşıya kalacak.

Twitter’da değişim vakti

1 gün evvel eklendi

Breton İngiliz yayınına verdiği demeçte, “Herkese açığız, fakat kendi koşullarımıza nazaran. Elon, sizi memnuniyetle karşılıyoruz, lakin kurallarınız bizim için geçerli olmayacak” dedi. Öteki bir deyişle, Twitter’ın yeni sahibine direkt AB’de tam bir konuşma özgürlüğü olmadığını söyledi. Musk ise geçtiğimiz gün “ifade özgürlüğünün işleyen bir demokrasinin temeli olduğunu” söylemiş ve Twitter’ı “insanlığın geleceği için hayati kıymet taşıyan bahislerin tartışıldığı dijital bir kent meydanı ” olarak nitelendirmişti.

Twitter kanunlara uymazsa Avrupa’da yasaklanabilir

Avrupa Kurulu temsilcisi Thierry Breton, Musk’ın yeni Dijital Hizmetler Yasası kararlarına uymamasının üzücü sonuçlara yol açabileceğini belirterek şu tabirleri kullandı: “Pazar alanımızdan yararlanmak isteyen herkes onun kurallarına uymak zorundadır. Twitter maddelerimize uymazsa yaptırımlar var. Şirketin gelirinin %6’sına el konulması ve ihlaller devam ederse platformun Avrupa’da faaliyet göstermesinin yasaklanması üzere.

Dijital Hizmetler Yasası, Twitter üzere toplumsal ağların dezenformasyon ve askeri propagandayla nasıl başa çıktıklarını yasa düzenleyicilere açıklamasını kural koşuyor. Temelde dezenformasyon ve askeri propagandanın ne olduğu ve nelerin yasaklanması gerektiği Twitter tarafından belirlenemeyecek. Elbette yeni yasa yalnızca bu toplumsal ağ için değil, Facebook ve Google üzere başka teknoloji devleri için de geçerli. 

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • Avrupa Birliği, Elon Musk’ı uyardı: Twitter sansürsüz olmaz

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.