Avrupa Birliği, güç tarafından Rusya’yla bağını azaltmak istiyor

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Avrupa Birliği, güç istikametinden bağlı olduğu Rusya’yla bu ilgileri sonlandırmak ve bu süreçte yeşil güce geçişi hızlandırmak istiyor. AB şu an için yedekte tutulan doğalgazın Rusya’dan gelen arzın büsbütün kesilmesinde bile ağır ısınma devri olan kışı geçirmeye yeteceğini söylüyor.

En son amaç yenilenebilir güce geçmek

Birliğin yürütme organı olarak vazife yapan Avrupa Kurulu, paylaştığı bir soru-cevap blog gönderisiyle mevcut yaşanan durumlar, alınabilecek tedbirler ve gelecek planlamalarına dair bilgiler paylaştı. Avrupa Birliği 2021 datalarına nazaran için gaz ithalatının yaklaşık %45’ini, petrol ithalatının %25’ini ve kömür ithalatının %45’ini Rusya’dan sağladı.

Mevcut duruma dair yapılan açıklamada: “Avrupa’nın ana tedarikçisi Rusya’dan gelen tedariklerle ilgili belirsizlikler, piyasa istikrarsızlığını artırarak değişkenliği ve fiyatları daha da artırıyor. Orta vadeli görünüm, güç fiyatlarının bir müddet daha yakın devirdeki ortalamanın üzerinde kalacağına işaret ediyor.” tabirleri yer aldı.

Avrupa Komitesi, öncelikle Rusya harici ülkelerden ithalatları artırma yoluna gidilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıyeten verimlilik ayarlamalarıyla konut ve iş yerleri üzere yerlerde güç tüketimini azaltmaya yönelik tedbirler geliştirilecek. Tüm bunlarla birlikte gelecek kış devrinde yaşanabilecek fiyat yükselişlerinden tüketicileri mümkün olduğunca uzak tutmak için rezervlerinin Ekim 2022’ye kadar %90’ın üzerine çıkarılması gerektiği vurgulandı.

Çin, çöl bölgelerinde 450GW rüzgar ve güneş gücü planlıyor

1 gün evvel eklendi

Daha uzun vadeli gerçekleştirilecek hareket olarak ise rüzgar ve güneş gücüne yapılacak olan yatırımların artırılması olarak gösteriliyor. Birebir vakitte yeşil hidrojen üretimi ve ithalatı da artırılmak isteniyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • AB, Rusya’yla güç bağını azaltmak istiyor.

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.