Avrupa Birliği uçaklardaki maske yasağını kaldırıyor

Aşılamanın yaygınlaşması ve Omicron varyantının hafif tesir göstermesi nedeniyle Avrupa’daki pek çok Covid-19 kısıtlaması kalktı. Uçak seyahatlerindeki maske yasağı ise devam ediyordu. Artık de 16 Mayıs’tan itibaren uçuşlardaki maske yasağı kalkıyor.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC), 16 Mayıs’tan itibaren uçaklarda ve havalimanlarında maske zorunluluğunun kaldırılmasını tavsiye etti. Bu sayede Avrupa Birliği ülkeleri, uçaklardaki maske yasağını kaldırılabilecek. Kronik rahatsızlığı olan yahut bağışıklık sistemi zayıf olan yolcular için maske yasağı devam edecek.

Kalkış ve varış ülkelerindeki kısıtlamalara uyulması gerektiği belirtildi. Maske kısıtlaması olan ülkeye yapılacak uçuşlarda maske takılması istenebilir. Ayrıyeten hava yolu şirketleri de maske yasağını uygulama konusunda kendi kararını verebilecek.

Çin’de yaşanan kapanmalar iPhone üretimini etkileyebilir

3 hf. evvel eklendi

EASA ve ECDC’nin bu kararını uygulamak için şimdi ülkelerden resmi açıklama gelmedi lakin bugüne kadarki tavsiye kararlarının neredeyse tamamına uyuldu. Maske yasağının kaldırılması hakkında konuşan EASA Yöneticisi Patrick Ky, “Avrupa genelinde ulusal makamların toplu ulaşım hakkında uyguladığı gerekliliklerdeki değişime uygun olarak, gelecek haftadan itibaren uçak seyahatlerinde yüz maskeleri zarurî olmayabilecek.” sözünü kullandı.

Türkiye’deki uçuşlarda maske yasağı ne vakit kalkacak?

Türkiye’de günlük olay sayısı 1.000’in altına düştüğünde uçaklardaki ve toplu taşımadaki maske yasağı kalkacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Avrupa Birliği, uçuşlardaki maske yasağını kaldırıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.