Avrupa Parlamentosu tek tip şarj girişi teklifini onayladı: USB-C tek standart oluyor

Avrupa Birliği akıllı telefonlarda, tabletlerde ve başka tüketici elektroniği aygıtlarında tek bir şarj ilişki noktasının kullanımını zarurî kılmaya yönelik değerli bir adım daha attı. Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Komitesi’nin USB-C‘yi taşınabilir aygıtları şarj etmek için tek tip standart olarak kullanma teklifini 2’ye karşı 43’e oyla kabul etti.

iPhone 14 serisi Lightning konektöründen vazgeçmeyecek

17 sa. evvel eklendi

Malta Milletvekili Alex Agius Saliba hususla ilgili yaptığı açıklamada Avrupa’da her yıl 11 – 13 bin ton ortasında elektronik atık üretildiğine işaret ederek, cep telefonları ve öteki küçük ve orta elektronik aygıtlar için tek bir şarj aygıtının herkese yarar sağlayacağını söyledi. Şu anda Avrupa pazarına hakim olan Android aygıtlar USB-C, Apple iPhone’lar ise Lightning ilişki noktasının kullanıyor.

Apple aksi görüşte

Avrupa Parlamentosu İç Pazar ve Tüketicinin Korunması Komitesi, USB Type-C’nin cep telefonları, tabletler, kulaklıklar, e-okuyucular, düşük güçlü dizüstü bilgisayarlar, klavyeler, fareler, akıllı saatler ve elektronik oyuncaklar için standart olmasını istiyor. Apple ise tüketicilerin yeni şarj aygıtlarına geçmeye zorlanmasının inovasyona ziyan vereceği ve çok fazla elektronik atık oluşmasına neden olacağı görüşünde.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Avrupa Parlamentosu tek tip şarj girişi teklifini onayladı

About admin

Check Also

Xbox Series S, yakında fizikî oyunları destekleyebilir

Xbox Series X’e nazaran önemli manada daha az performans sunan Xbox Series S, tıpkı vakitte sadece dijital oyun kullanımına müsaade veriyor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.