Avrupa’nın en büyük güneş gücü santrali Karapınar GES, Aralık’ta tamamlanacak

Konya’nın Karapınar ilçesine üretimi devam eden Karapınar Güneş Gücü Santrali’nin (GES) heyetim çalışmalarının ne vakit tamamlanacağı hakkında açıklama yapıldı. Kalyon Holding İdare Konseyi Lideri Cemal Kalyoncu, Karapınar GES’in bu yılın Aralık ayında tamamının biteceğini duyurdu.

Güne panellerinin suramı süren Karapınar GES’te şu ana kadar 700 MW kapasitenin suramı yapıldı ve bu panellerden elektrik üretimine başlandı. Aralık ayında tüm paneller yerleştirilecek ve 1348 MW güce ulaşacak. Bu sayede yıllık 2 milyondan fazla kişinin elektrik muhtaçlığını karşılayacak. Yıllık 1,5 milyon ton fosil atık ve karbon emisyonunu önlemiş olacak. Karapınar GES ile Türkiye’de elektrik üretiminde güneş gücünün hissesi yüzde 20’ye çıkacak.

Karapınar GES, büyüklük açısından Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın ise en büyük üçüncü güneş gücü santrali olacak. Tesis 20 milyon metrekarelik alana, 2 bin 600 futbol alanı büyüklüğündeki bölgeye kuruluyor.

Yeni ısı motoru, yüzde 40 verimlilik sunuyor

2 gün evvel eklendi

Güneş panelleri yüzde 85 yerlilikle üretiliyor 

Kullanılan güneş panellerinin yüzde 85 yerlilikle kendi fabrikalarında üretildiğini belirten Cemal Kalyoncu, “Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nı Ankara’da kurduk. 1.250 megavat kapasiteye çıkardık. Tam kapasite çalışıyor. Dünyanın en uygun panellerini yüksek teknolojiyle üretiyor. Dünyada tek bir fabrika, tek çatı altında dört üretim yapıyor. Yani külçe (ingot), dilim (wafer), hücre (cell) ve en sonda da panel (modül) üretimi; velhasıl taştan panele kadar olan bütün kısım, kendi kurduğumuz Kalyon PV fabrikamızda yapılabiliyor.” dedi.

Yerli rüzgar türbini üretilecek

Kalyoncu ayrıyeten bir sonraki gayelerinin rüzgar türbini üretmek olduğunu tabir etti. Türkiye’de rüzgar türbinlerinin kule, kanat ve jeneratörleri üretiliyor lakin ana türbin üretimi yapılmıyor. Kalyon Holding, yüzde 65’in üzerinde yerlilikle Türkiye’de rüzgar türbini üretmeyi hedefliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Karapınar GES’in suramı Aralık’ta tamamlanacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.