Ay’a çarpacak roket kesiminin Falcon 9’a ilişkin olmadığı ortaya çıktı

Bir müddet evvel 2015 yılında fırlatılan SpaceX‘e ilişkin bir Falcon 9 roketinin ikinci basamağının 4 Mart tarihinde Ay’a çarpacağı ortaya çıkmış ve gündemde kendine kıymetli yer bulmuştu. Bu durumu birinci bildiren kişi olan gök bilimci Bill Gray, yakın bir vakitte yeni bir paylaşım yaptı. Ay’a çarpacak olan roket kesiminin bir Falcon 9 kesimi olmadığı ve büyük ihtimalle 2014 yılında fırlatılan Çin’in Long March 3C roketinin üst basamağı olduğu belirtildi.

Ay’a çarpacak roket kesimi Falcon 9’un değil

Ocak ayının son günlerinde asteroitler ve gezegenleri izlemek maksadıyla yazılımlar geliştiren Bill Gray ve bir küme gök bilimci, NASA’nın Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) araştırmasını başlatmak için kullanılan bir Falcon 9 roketinin ikinci basamağının 4 Mart’ta Ay’a çarpacağını ortaya çıkarmıştı.

Bu durumun ortaya çıkarılmasının akabinde Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratory‘den Jon Giorgini, Gray’e bir e-posta göndererek Ay’a çarpacağı belirtilen roket etabının yörüngesinin DSCOVR uzay aracının yörüngesiyle eşleşmediğini söyledi. Araştırmalarına devam eden Gray, Giorgini’nin haklı olduğu sonucuna vardı.

James Webb Uzay Teleskopu, birinci kere bir yıldız görüntüledi

1 gün evvel eklendi

Yine inceleme sonucunda Gray, bir blog gönderisiyle Ay’a çarpacak olan uzay aracı kesimi için en düzgün adayın Çin’in Ay Keşfi Programı kapsamında Long March 3C roketiyle fırlatılan deneysel uzay sondası olan Chang’e 5-T1 olduğunu duyurdu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Ay’a çarpacak roket modülü, Falcon 9’a ilişkin değil

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.