Ay’a nükleer güçle çalışan data merkezi kuruluyor

Günümüzdeki çağdaş data merkezleri çok fazla güç tükettikleri üzere son derece karmaşık bir soğutma sürecine ihtiyaç duyuyorlar. Ayrıyeten doğal afetlerden basitçe ziyan görebildiklerini belirtelim. Amerikalı bir teşebbüs, hayata geçirmeyi planladığı değişik tahlille bunu önleyebilir.

Apple, iPhone 14 ekran tedariği için BOE ile anlaştı

1 sa. evvel eklendi

Bulut teknolojisi geliştiricisi Lonestar Veri Holdings, ay yüzeyine bir prototip bilgi merkezi yerleştirilmek için iki uzay uçuşu rezervasyonu yaptırdı. Florida merkezli teşebbüs küçük bir kutu halindeki bilgi merkezini 2023’te gerçekleşecek ikinci Intuitive Machines misyonu olan IM-2’nin bir modülü olarak aya gönderecek.

Nükleer güçten güç alacak

Lonestar Veri Holdings’in aya bir bilgi merkezleri ağı kurmayı planladığı bildiriliyor. Şirket CEO’su Chris Stott hususla ilgili yaptığı açıklamada “Lonestar’ın ay data merkezleri dünyadaki emsallerinden biraz daha değerliye mal olmasına karşın işletilmeleri daha ucuz ve çok daha az güç gerektiriyor” dedi.

Ay yüzeyinde kurulması planlanan data merkezinin internet erişimi olan gerçek bir ağ üzere çalışacağı belirtiliyor. Gerekli güç nükleer güç ve küçük nükleer reaktörler tarafından sağlanacak. Bunun için de uzun vadede Helyum-3 tabanlı reaktörlerin kullanılması düşünülüyor. Çünkü Ay’da bol ölçüde Helyum-3 izotopu var.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Ay’a nükleer güçle çalışan data merkezi kuruluyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.