Az da olsa alkol tüketimi, beyni yaşlandırıyor

Alkol tüketiminin, insan beyni üzerindeki tesirleri araştırılmaya devam ediyor. Gerçekleştirilen yeni bir araştırma, az ölçüde da olsa alkol tüketmenin beyin için riskler taşıdığını ortaya koyuyor. Yapılan çalışmada hafif ila orta seviyede alkol tüketiminin bile genel beyin hacmindeki azalmalarla bağlantılı olduğu gözlemlendi.

Az bile olsa alkol tüketmek beyni yaşlandırıyor

Pensilvanya Üniversitesi araştırmacıları, 36.000’den fazla yetişkinden elde edilen datalarla yapılan incelemeler sonucunda az da olsa alkol tüketiminin genel beyin hacminin azalmasına sebep olduğunu gözlemlediler. Takım ayrıyeten alkol tüketimi arttıkça beyin hacmindeki azalmaların da arttığını belirtiyor.

Alkol tüketiminin beyni yaşlandırdığını söyleyen araştırma takımı örnek olarak 50 yaşındaki bireylerde alkol tüketiminin ortalama günde 25cl biradan(1 ünite alkol) 50cl biraya(2 ünite alkol) ya da bir kadeh şaraba yükseltilmesinin beyinde iki yıl yaşlanmaya muadil sonuçlar sergilediğini gösteriyor.

36.678 hastanın manyetik rezonans görüntüleme(MRI) bilgilerini inceleyen grup, tüm bilgilerin yaş, uzunluk, el tercihi, cinsiyet, beden kitle indeksi, sigara içme durumu, sosyoekonomik durum, genetik kodlar ve ikamet edilen ilçe üzere birçok parametreye nazaran denetim edildiğini hatta genel baş boyutu için beyin hacmi datalarının düzenlendiğini söylüyor.

Bir sonraki etapta nedenselliğe odaklanılacak

İstekli şahıslar üzerinde gerçekleştirilen alkol içme sıklıkları ve ölçüleri üzerine anket yapan araştırmacılar ellerindeki datalarla anketleri karşılaştırarak sıfırdan bir alkol ünitesine geçmenin beyin hacminde pek bir fark yaratmadığını lakin günde bir ila iki yahut iki ila üç üniteye geçmenin beyindeki hem gri hem de beyaz hususta azalmaya sebep olduğu sonucuna vardılar.

Yaşlanmaya dayalı beyin hacmindeki azalmayı alkol tüketimiyle gerçekleşen hacimsel azalmayla karşılaştıran grup, sıfırdan günlük ortalama bir ünite alkole çıkmanın yarım yıllık yaşlanma üzere bir tesir gösterdiğini lakin sıfır ile dört ünite alkol ortasındaki farkın 10 yıldan fazla yaşlanmayla ilişkilendirilebileceğini belirtiyor.

UV hassas sensör, geliştirilirken kalamardan ilham alındı

1 hf. evvel eklendi

Yapılan çalışma, alkolün bu etkiyi nasıl gerçekleştirdiğine odaklanmıyor. Yalnızca tüketimin artmasıyla beyinde gerçekleşen hacimsel azalma ve bununla alakalı olarak yaklaşık kaç yıl yaşlanmaya muadil olduğu hesaplandı. Araştırmacılar, yeni boylamsal biyomedikal data kümeleriyle nedenselliği daha kesin bir formda tespit edebilmek istiyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Az da olsa alkol tüketimi, beyni yaşlandırıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.