Bakan Kurum’dan müsilaj açıklaması: “Şu an müsilaj yok lakin tehlike bitmedi”

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu hakkında çalışma yapan Marmara Denizi Hareket Planı Bilim ve Teknik Şurası, Ankara’da toplandı. Toplantıya 21 bilim insanı ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum katıldı.

Bakan Kurum, toplantıda yaptığı konuşmada şu anda Marmara Denizi’nde müsilaj probleminin olmadığını lakin sorunun tekrar ortaya çıkabileceğini açıkladı. Müsilaj sıkıntısının tahliline dair teklif, fikir ve görüşleri istişare ettiklerini ve bu çerçevede atılacak yeni adımları belirlediklerini söyledi.

Bakan Kurum, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu an denizlerimizde müsilaj görülmüyor. Lakin bu müsilajın tekrar etmeyeceği manasına da gelmiyor. Bugün aldığımız yeniden değerlendirmeler, alanda da yapmış olduğumuz ölçümlerde, tahlillerde denizimizde rastgele bir müsilaja rastlanmadı. Fakat alışılmış ki bu faal çalışmayı kalıcı tahlilleri de ortaya koymak suretiyle bitirmek zorundayız ki artık rastgele bir müsilaj tehlikesi ile karşı karşıya kalmayalım.”

Temmuz’da testler tamamlanıyor

Bakan Kurum’un açıklamasına nazaran müsilajın berterafı için biyoteknolojik ve mekanik yol olmak üzere iki usul test ediliyor. Temmuz ayında tüm alandaki testler tamamlanacak ve alınacak sonuca nazaran süreç yürütülecek.

Karapınar GES’in heyetimi Aralık’ta tamamlanacak

1 gün evvel eklendi

Mevcut su arıtma tesisleri, ileri biyolojik arıtma tesislere dönüştürülecek

Marmara Denizi stratejik planında belirlenen takvim ve iş programı çerçevesinde alınan kararları açıklayan Kurum, şöyle konuştu:

“MARMOD Projesi 2022 kış sonuçlarına nazaran, Marmara Denizi’ne şu an azot ve fosfor girdisi devam etmekte ve oksijen azalıyor. Denize ulaşan azot ve fosfor yükünü azaltma, oksijeni de artırma noktasında çalışmalarımızı bilim konseyimizin görüşleri, fikirleri, teklifleri doğrultusunda yapıyoruz. Bunun için de mevcut atık su arıtma tesislerinin ileri biyolojik arıtma tesislerine acilen dönüştürülmesi noktasında 3 yıllık bir planımız vardı. Bu plan çerçevesinde adımlarımızı atıyoruz ve bu süreci hızlandırabilmek ismine da yeniden Meclisimizde çok kıymetli bir düzenlemeyi inşallah hayata geçireceğiz. Belediyelerimiz bu çerçevede ‘yap, işlet, devret’, ‘yap kirala’ üzere modelleri de bütçe dışında, sürecin daha süratli ilerlemesi ismine yeniden yatırımlarını hızlandırmış olacaklar.”

Marmara Denizi’nin üç boyutlu dijital ikizi oluşturuluyor

“Üç boyutlu Marmara Denizimizin dijital ikizini oluşturmaya başladık.” diyen Kurum, bu projeyi ODTÜ MARMOD ile yürüttüklerini söyledi.

Kurum, “Kısa vakitte projemiz tamamlandığında aslında dijital ikizimiz ile birlikte her türlü simülasyonu yapabileceğiz. Geriye dönük simülasyonlarla modelin muvaffakiyet düzeyini de yükseltmiş olacağız. Tekrar 2022 Haziran seferimizle örneklemeler yapmaya devam edeceğiz. Müsilajın derin su ve deniz tabanına bıraktığı uzun vadeli tesirlerinin anlaşılması noktasında tekrar dijital ikiz bize ve bilim insanlarımıza çok büyük katkı sağlamış olacak ve bu sayede deniz suyu kalitesinin güzelleştirilmesi sürecini daha da hızlandırmış olacağız.” diye konuştu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Bakan Kurum’dan müsilaj açıklaması

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.