Bayraktar TB2, Rus BUK hava savunma sistemini imha etti

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın beşinci gününe girildi. Bugün iki ülkenin yetkilileri müzakere için bir ortaya gelecek. Savaşta şu ana kadar Bayraktar TB2 İHA’lar büyük rol oynadı. Can kayıplarının insani boyutunu bir yana bırakırsak, Bayraktar TB2’nin ve Roketsan tarafından üretilen MAM-L füzelerinin operasyonel aktifliğini bir kere daha alanda görmüş olduk.

Bayraktar TB2’nin Rus konvoyunu imha ettiği manzaralar paylaşıldı

21 sa. evvel eklendi

Ukrayna Genel Kurmay Lideri Valery Zaluzhny, Facebook hesabından Bayraktar TB2 imgelerini paylaşmaya devam ediyor. Daha evvelki paylaşımlarında Rus zırhlılarının imha edildiği imgeleri paylaşmıştı. Son olarak dün akşam yaptığı paylaşım ile Bayraktar TB2’nin Rus imali BUK Hava Savunma Füze Sistemi’ni imha ettiği anların görüntüsünü paylaşıldı. Bu görüntü yabancı basında da ilgi gördü.

Rusya üretimi BUK Hava Savunma Füze Sistemi bugün pek çok ülkenin ordusunda faal biçimde kullanılıyor. BUK-M2 (9M317), her biri 690-720 kg tartısında dört adet füze taşıyor. Füzeler 3-50 km tesirli menzile ve azamî 25 km irtifaya sahip.

Bayraktar TB2 bugüne kadar Suriye, Libya, Irak, Ukrayna ve Dağlık Karabağ bölgesinde aktif biçimde kullanıldı ve çok sayıda düşman birliğini imha etti.

Bayraktar TB2 özellikleri

Bayraktar TB2, 27 saat boyunca havada kalabiliyor. 27030 feet irtifada uçuş gerçekleştiriyor. Operasyonlarda ise 18000 feet yükseklikte uçuyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle büsbütün otonom taksi, kalkış, olağan seyir ve iniş kabiliyetine sahip.

Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyor. Yüzde 93 yerlilik oranına sahip. Yararlı yük kapasitesi 150 kg, azamî kalkış yükü ise 650 kg. Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, keşif, daima havadan gözetleme, gaye tespiti ve imha imkânı sağlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Bayraktar TB2, Rus BUK hava savunma sistemini imha etti

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.