Belçika, nükleer güç operasyonlarını 10 yıl uzattı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte artan güç fiyatları, ülkelerin güç siyasetlerinde değişikliğe gitmelerine sebep oluyor. Bu ülkelerden Belçika, nükleer güçten çıkma planlarını 10 yıl ileriye ertelediklerini duyurdu.

İki reaktör çalışmaya devam edecek

Belçika, geçtiğimiz yıllarda ülkenin 2025 yılında nükleer güçten çıkarak yenilenebilir güce geçiş yapacaklarını açıklamıştı. Son gelişmelerle birlikte düzensizleşen güç piyasası sebebiyle gerekli geçiş ortamının tam olarak hazırlanmadan nükleer güçten vazgeçmenin ülkenin güç talebini karşılamada daha fazla dışa bağımlı olacağına karar verildi.

Başbakan Alexander De Croo yaptığı açıklamada: “Federal hükümet iki nükleer reaktörün ömrünü on yıl uzatmak için gerekli adımları atmaya karar verdi. Bu uzatma, çalkantılı bir jeopolitik ortamda ülkemizin fosil yakıtlardan bağımsızlığını güçlendirecek.” sözlerinde bulundu.

Yeni akış pili büyük ölçekli güç depolama için tahlil sunabilir

3 gün evvel eklendi

Belçika, şu anda toplam yedi reaktörlü iki nükleer santrale sahip ve ülke bu yedi reaktörden Antwerp yakınlarındaki Doel 4 reaktörünün ve Liege yakınlarındaki Tihange 3 reaktörlerinin operasyonları 2035 yılına uzattığını duyurdu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Belçika, nükleer güç operasyonlarını 10 yıl uzattı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.