Bilim insanları birinci kere Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı


Bilim insanları, insanlık tarihinde bir prensip imza attı. NASA’nın Apollo vazifeleri sırasında Ay yüzeyinden toplanan örnekler üzerinde araştırmalar yapan Florida Üniversitesi araştırmacıları, Ay toprağında tohum filizlendirmeyi başardı.

NASA, radyasyon araştırmaları için uzaya bayan model gönderiyor

6 gün evvel eklendi

Ay regolitine ekilen tohumların neredeyse tamamı filizlendi

Florida Üniversitesi araştırmacıları, bitkilerin Ay toprağında başarılı bir biçimde filizlenip büyüyebileceğini gösterdi. Araştırmacılar, kültür hücrelerini kap olarak kullandı ve bunların her birine bir gram ay yüzeyinden toplanan regoliti koydular. Sonrasında bir besin solüsyonu ekleyerek birkaç tane fare kulağı teresi (Arabidopsis thaliana) tohumu yerleştirdiler. Tohumları, simüle edilmiş Mars toprağı, çok ortamlardan gelen topraklar ve ay toprağını taklit eden bir unsur de dahil olmak üzere bir denetim kümesinin modülü olarak başka toprak cinslerine de ektiler. 

Ay regolitine ekilen tohumların neredeyse tamamı filizlendi. Ancak bitkiler sonunda denetim kümesinde yetişenlere göre bazı farklılıklar gösterdi. Ay regolitine ekilen bitkiler, başkalarına nazaran daha yavaş büyüdü ve daha küçüktü. Bu durumu Florida Üniversitesi’nden Stephen Elardo “Ay topraklarında bitkilerin büyümesini desteklemek için gereken çok fazla besin yok.” kelamlarıyla açıkladı.

Yapılan araştırma Ay yüzeyinde bitki yetiştirmenin ne kadar kuvvetli bir süreç olduğunu gösterdi. Zira Ay regolitindeki bitkilerin gelişim suratı çok daha yavaş. Ayrıyeten yapılan genetik araştırmalar Ay regolitinde gelişen bitkilerin gerilim altında olduğunu da gösterdi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Bilim insanları birinci defa Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.