Bilim insanları nükleer füzyon teknolojisinde yeni bir rekora ulaştı

Nükleer füzyon gücünü inançlı ve pak bir güç kaynağı haline getirmek gayesiyle Oxford’daki Ortak Avrupa Torus (JET) projesinde vazife yapan araştırmacılar,  gerçekleştirilen denemelerde 5 saniyelik bir müddet içerisinde 58 megajul güç üretmeyi başararak yeni bir rekora imza attı.

Geleceğe ışık tutabilir

Klasik nükleer reaktörlerden daha az radyasyon salımı ve çok daha az nükleer atık üretmek üzere artıları bulunan nükleer füzyon gücü, iki hafif atomun daha ağır bir atom oluşturmak için birbirine bağlanması yahut kaynaştırılması ile elde ediliyor. Bununla bir arada 1997 yılında 22 megajul güç ile kırılan birinci rekoru geride bırakarak üretilen 58 megajul gücün, beş saniyede ortalama 11 MW’dan biraz daha yüksek bir enerjiye eş kıymet olduğunu söyleyebiliriz.  

GM, hidrojen yakıt hücreli jeneratörleri daha fazla alana yayıyor

3 hf. evvel eklendi

Ulaşılan kıymetin bilim insanlarının hakikat yolda olduğunu gösterdiğini söyleyen araştırmadan sorumlu program yöneticisi Tony Donne, “Füzyonu beş saniye sürdürebilirsek, bunu beş dakika ve akabinde operasyonlarımızı gelecekteki makinelerde büyüttüğümüzde beş saat yapabiliriz” kelamlarını lisana getirdi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Nükleer füzyon teknolojisi alanında yeni bir rekor kırıldı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.