BioNTech aşı satışlarını üçe katladı

mRNA aşı formülünü kullanarak Covid-19 aşısı üreten ve kanser, HIV üzere tedavisi olmayan hastalıklar için mRNA aşı üzerinde çalışmalar yapan BioNTech şirketi yılın birinci 3 ayında 3,7 milyar Euro net kar elde etti.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci tarafından kurulan BioNTech, 2022’nin birinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Geçen yılın birinci çeyreğine 1,12 milyar Euro net kar açıklayan şirket bu sene yaklaşık 3 kat artışla 3,7 milyar Euro net karelde ettiğini duyurdu. Şirketin toplam gelirleri 2021’in birebir devrine nazaran yüzde 211 artarak 6 milyar 373 milyar Euro’ya ulaştı.

ABD birinci ticari beyin çipi testlerini başlattı

2 gün evvel eklendi

2021’de 2,6 milyar doz aşı teslimatı gerçekleştiren ve aşıdan 19 milyar Euro gelir elde eden şirket, 2022’deki Covid-19 aşı geliri kestirimini 13 milyar Euro’dan 17 milyar Euro’ya yükseltti.

2,4 milyar dozluk mutabakat sağlandı

Covid-19 aşı üretiminde Pfizer ile iştirak yapan BioNTech, 2022 yılı için 100’den fazla ülkeyle 2,4 milyar doz tedariki için muahede yaptığını ve 2022 birinci çeyrek sonuna kadar toplam 750 milyon doz aşının faturalandırıldığını duyurdu.

Omicron aşısının laboratuvar bilgileri yakında

Covid-19 aşının Omicron varyantına karşı aktifliğinin düşük olması nedeniyle Omicron’a özel bir versiyonu üzerinde çalışmalar sürüyor. Gelecek haftalarda laboratuvar datalarının elde edileceği açıklandı.

  • Anasayfa
  • Ömür
  • İktisat Haberleri
  • BioNTech, aşı satışlarını üçe katlayarak 3,7 milyar euro kar etti

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.