BioNTech’in geliştirdiği konteyner fabrikalar Afrika’nın aşı umudu olacak

Türk bilim insanı Uğur Şahin ve Hasret Türeci tarafından kurulan BioNTech, Afrika’da aşı üretimi için konteyner fabrikalar geliştiriyor. ABD’li aşı şirketi Moderna, Afrika’da aşı üretimini yaygınlaştırmak için mRNA aşısının patent haklarından feragat ederek bölgeye takviye kararını açıklamıştı fakat BioNTech bu türlü bir karar almadığı için reaksiyon topladı. Tenkitlerin odağındaki BioNTech, konteyner fabrikalar ile Afrika’daki aşı üretimine dayanak olacağını duyurdu.

BioNTainer ismi verilen konteynerler DSÖ Başkanı’nın yanı sıra Senegal, Gana ve Ruanda devlet liderlerinin iştirakiyle Almanya’da tanıtıldı. BioNTainer konteynerleri, aşı üretimi için gerekli ekipmanları da bünyesinde barındırıyor. İki adet modüllü yapıya sahip BioNTainer toplam 6 adet 40’lık konteynerden oluşuyor. Yılda 50 milyon doz üretim kapasitesine sahip olacağı düşünülüyor. Ek konteynerler ile bu kapasite yükseltilebilecek.

BioNTech, sadece BioNTainer tedariki yapmakla kalmayacak aşı üretimi için işçi takviyesi de sağlayacak. İlerleyen süreçte bağımsız üretime geçilmesi için bilgi birikimini mahallî ortaklarla paylaşacak.

Dördüncü doz BioNTech randevusu nasıl alınır?

6 gün evvel eklendi

BioNTainer konteynerlerinde birinci etapta mRNA tabanlı Covid-19 aşısı üretilecek. İlerleyen süreçte ise Afrika’da yaygın olarak görülen sıtma, tüberküloz üzere hastalıklara karşı mRNA aşıların da üretilmesi planlanıyor. İddialara nazaran başlangıçta yılda 50 milyon doz üretim kapasitesine sahip olacak. Ek konteynerler ile bu kapasite artırılacak. Üretilen aşılar kar emeli gütmeden düşük fiyatla satılarak aşılanma oranın artmasına yardımcı olacak.

Bu yılın ikinci çeyreğinde birinci BioNTainer’in Senegal ve Ruanda’ya ulaştırılması planlanıyor. Konteyner teslimatları yapıldıktan 12 ay sonra üretim başlayacak. Modüllerin teslimi ve heyetimi BioNTech tarafından yapılacak. Lokal mahallî kuruluşlar, yetkililer ve hükümetler ise gerekli altyapıyı sağlayacak.

DSÖ bilgilerine nazaran Afrika’da Covid-19 aşılama oranı

Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerine nazaran Afrika nüfusunun yalnızca yüzde 11’i Covid-19’a karşı aşılanmış durumda.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • BioNTech’in BioNTainer isimli aşı üretim konteynerleri tanıtıldı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.