Birinci kere Covid-19’u tedavi etmek için mRNA aşısı kullanıldı

Genetik immün yetmezliğe sahip bir kişinin, Covid-19’u atlatması uzun vakit ve uğraş aldı. Yedi aydan uzun bir mühlet boyunca testleri olumlu çıkan Ian Lester, iki doz mRNA aşısının uygulanmasının akabinde nihayet negatif test sonucu alabildi.

Covid-19’u atlatması 218 gün sürdü

Birleşik Krallık’ta yaşanan bir olayda, 37 yaşındaki Ian Lester, olağandışı bağışıklık eksikliğine yol açan Wiskott-Aldrich sendromuna sahip olduğu için Covid-19’a yakalandığında hastalığı atlatması 218 gün sürdü.

Göğüste sıkışma, uykusuzluk, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği ve çok yorgunluk üzere semptomlar yaşayan Lester, bu müddetin büyük bir kısmında kendini izole etmek zorunda kaldı. Enfeksiyondan 5 ay sonra bile testlerde SARS-CoV-2 antikoru gözlemlenmemesi üzerine Cardiff Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden Profesör Stephen Jolles, deneysel bir tedavi denemeye karar verdi. Jolles: “Terapötik aşılamanın bedende güçlü bir bağışıklık yansısı oluşturarak virüsün nihayet temizlenmesine yardımcı olup olmayacağını merak ettik.” tabirlerinde bulundu.

Bilim insanları, bir ay ortayla Lester’e iki doz BioNTech Pfizer aşısı uyguladı. Birinci doz aşılamanın akabinde 14 gün boyunca gerçekleştirilen testlerde viral malzemenin hacminde bariz bir azalma olduğu gözlemlendi. İkinci dozdan yaklaşık 6 hafta sonra ise Lester, birinci müspet testten tam 218 gün sonra negatif test sonucu alabildi.

Birinci kez insan kanında mikroplastik tespit edildi

2 gün evvel eklendi

Cardiff Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr Mark Ponsford: “Bildiğimiz kadarıyla, kalıcı Covid-19 enfeksiyonunu temizlemek için mRNA aşısı birinci defa kullanıldı. Kıymetli olarak, aşı hasta tarafından yeterli tolere edildi ve başarılı bir formda güçlü bir antikor ve T-hücre reaksiyonu indüklendi. Ian’ın geçmişte klasik aşılara reaksiyonunun son derece sonlu olduğu göz önüne alındığında, bu dikkate bedeldi.” dedi.

Bilim insanları, bunun mRNA aşılarının klasik profilaktik yaklaşımların yanı sıra terapötik hedefler için kullanılabileceğini gösteren birinci çalışma olduğunu vurguluyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Birinci sefer Covid-19’u tedavi etmek için mRNA aşısı kullanıldı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.