Birinci kere insan kanında mikroplastik tespit edildi

Etraf kirliliği artıyor lakin kirlenen tek şey etraf olarak kalmıyor. Yapılan yeni bir araştırma, birinci kere 5 mm’den daha küçük boyutlara sahip mikroplastiklerin insan kanında tespit edildiğini gösteriyor. Çalışmaya katılanların %80’inin kanında bu küçük plastik kesimlerine rastlandı.

İnsan kanında mikroplastik tespiti

Hollanda’da yapılan gerçekleştirilen bir çalışma kapsamında 22 sağlıklı yetişkin bireyden kan örnekleri alındı. Kan örneklerinin incelenmesiyle iştirakçilerden 17’sinin bedenlerinde plastik parçacıklar tespit edildi. Örneklerin yarısında içecek şişeleri yapmak için kullanılan PET bulundu. Üçte biri ise besin ve başka materyalleri paketlemek için kullanılan polistiren içeriyordu.

Amsterdam Vrije Üniversitesi‘nden Profesör Kick Vethaak: “Çalışmamız, kanımızda polimer parçacıklarına sahip olduğumuzun birinci göstergesi ve bu çığır açan bir sonuç fakat araştırmayı ve artan numune boyutlarını, bedellendirilen polimerlerin sayısını vb. genişletmemiz gerekiyor. Parçacıklar orada ve beden boyunca taşınıyorlar.” dedi.

Yeni aygıt, kan kaybını önlemeye yardımcı olabilir

1 gün evvel eklendi

Daha evvel gerçekleştirilen çalışmalarda insan dışkısında mikroplastikler tespit edilmişti. Hatta bir çalışmada bebeklerin dışkısında yetişkinlere kıyasla 10 kat daha fazla mikroplastik bulunduğu ortaya çıkmıştı lakin bu yeni çalışma, insan kanında mikroplastiklerin varlığını göstermesiyle birinci olma özelliği taşıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Birinci sefer insan kanında mikroplastik tespit edildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.