Bitcoin sevdası Nayib Bukele’nin başını yaktı

Kripto paraların yükselişi sonrasında ülkeler bağlamında da kıymetli değişiklikler yaşandı. Pek çok ülke kripto paralara düzenleme ve vergi getirirken El Salvador ise Bitcoin’i resmi ödeme ünitesi kabul eden birinci ülke oldu.

El Salvador düşüncede

Tabandan Bitcoin toplayarak elde edilen kârlarla toplumsal sorumluluk projeleri fonlayan El Salvador ayrıyeten vatandaşların da prestiji paradan uzaklaşarak Bitcoin ile tanışması için uğraş gösteriyor. Kredi derecelendirme kuruluşları ise bundan hiç şad değil.

Kripto para dünyasında yeniden siber taarruz

1 gün evvel eklendi

Ünlü derecelendirme kuruluşu Fitch, El Salvador’un B- olan notunu CCC düzeyine indirdi. Sebep olarak ise Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesi ve siyasetlerin meçhullüğü gösterildi. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 1.3 milyar dolar olan borçların ödenmesinin çok daha zorlaşacağı belirtiliyor.

Finansal otoriteler kırılgan yapıdaki Bitcoin’in yasal ödeme aracı haline gelmesine muhakkak karşı. IMF de El Salvador’u bu hususta uyarmıştı. Kripto para toplumunun ülkelerden yasal benimseme adımı beklerken gelen bu haber üzücü olabilir. Not düşürme devletlerin de kaygı ettiği bir durum. Öteki taraftan gelişmiş ülkelerde yasal ödeme aracı olsaydı Fitch yeniden tıpkı yansıyı mi verirdi merak konusu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Kredi derecelendirme kuruluşları Bitcoin’i istemiyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.