Brave tarayıcı, De-AMP özelliği ile Google’a karşı

Google taşınabilir tarafta gerek güç tüketimini azaltmak gerekse de gezintiyi hızlandırmak için AMP ismi verilen hızlandırılmış taşınabilir sayfalar özelliğine büyük değer veriyor. Taşınabilir görünüme yönelik hazırlanmış sayfayı alarak başka bir pencere içerisinde sunan AMP sayfalar Brave tarayıcısına nazaran riskli. 

Brave tarayıcısından Google AMP atılımı

Güvenlik ve sürat odaklı sloganıyla dikkat çeken, ayrıyeten BAT token ile iş birliği sayesinde kripto para dünyasında da sevilen Brave tarayıcısı yeni güncellemesiyle ses getirecek. Tarayıcı otomatik olarak Google AMP sayfalarını devre dışı bırakacak. 

Elon Musk, Twitter’ın açık kaynak olmasını istiyor

5 gün evvel eklendi

De-AMP ismi verilen bu teknoloji şimdi taşınabilir sayfanın adresi AMP penceresi içerisinde yine yazılmadan kullanıcıyı özgün adresine yönlendiriyor. Bu evreyi geçse bile bu sefer kodlar çalışmadan devre dışı bırakıyor. Böylelikle kodların yüklenmesi ve işletilmesi engelleniyor. Kullanıcı yalnızca orjinal sayfayı görüyor. 

Brave grubu AMP siyasetinin son derece yanlış olduğunu belirtiyor. Google’ın monopolünü arttıran bu özellik ayrıyeten kapalılık açısından da tehdit. Brave tarayıcısı haricinde kimi yayıncılar da Google AMP sayfalara yansılı. Reklam gösterimini inhisarına aldığını argüman eden geliştiriciler Google’a dava açtı. 
 

  • Anasayfa
  • Internet
  • Web Siteleri Haberleri
  • Google AMP sayfalara Brave darbesi

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.