Çalışma: 4. doz mRNA Covid-19 aşısı, az seviyede ek müdafaa sağlıyor

Geçtiğimiz yılın sonlarında Covid-19 aşısının dördüncü doz uygulamalarına başlayan İsrail, aşının aktifliği üzerine bir araştırma yaptı. Bilim insanları, yaptıkları bir çalışmayla dördüncü dozun üçüncü doza nazaran sadece az ölçüde ek muhafaza sağladığı sonucuna vardı.

Yaşlılarda ve kronik hastalarda müdafaa daha yüksek olabilir

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nde(CDC) yapılan bir araştırma, üçüncü doz mRNA Covid-19 aşısının Omicron varyantından kaynaklanan hastalıklara karşı muhafazada kıymetli bir yere sahip olduğunu gösterdi. Araştırmada elde edilen bilgiler ayrıyeten enfeksiyona karşı üçüncü doz aşı müdafaasının yaklaşık dört ay sonra değerli ölçüde düştüğünü ortaya koydu.

Bunun üzerine dördüncü doz Covid-19 aşısını uygulayan birinci ülke olan İsrail’de dördüncü dozun aktifliği üzerine bir çalışma gerçekleştirildi. Hem Pfizer hem de Moderna aşısı üzerinde yapılan çalışmada, dört dozlu kümeleri üç dozlu denetim kümeleriyle karşılaştırırken olumlu Omicron hadiselerinde sırf küçük farklılıklar olduğu gözlemlendi. Bununla birlikte bilim insanları, dördüncü dozun yaşlı ve kronik hastalığa sahip insanlarda daha hami bir tesir sunabileceğini söylüyor.

Pfizer kümesindeki iştirakçilerin %18,3’ü ve Moderna kümesindekilerin %20,7’si Omicron varyantı ile enfekte olurken üç dozlu denetim kümesinde bu oran %25 olarak gerçekleşti. Çalışmadaki iştirakçilerin büyük bir çoğunluğunun genç ve sağlıklı bireylerden oluştuğu belirtiliyor.

 İsrail’deki çalışmalar haricinde 60 yaş üstü şahıslarda mRNA aşılarının dördüncü dozunun aktifliği üzerine şimdi yayımlanmamış bir çalışmada dördüncü dozun, üç doza kıyasla şiddetli hastalıkları değerli ölçüde azalttığı bulundu.

Covid-19, hafif atlatanlarda bile beyin hasarına sebep olabiliyor

1 hf. evvel eklendi

Leicester Üniversitesi’nden klinik bir virolog olan Julian Tang, çalışmaların yararlı olduğunu belirtmekle birlikte Omicron’a karşı tasarlanmış yeni Covid-19 aşılarına muhtaçlık olduğunu söyledi. Reading Üniversitesi’nden Simon Clarke ise yeni varyantları daha güzel hedeflemek için aşıları yeni tutmak gerektiğine değindi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Dördüncü doz mRNA Covid-19 aşısı, az seviyede ek muhafaza sağlıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.