Çalışma: Sistemli günlük kızılcık tüketimi kardiyovasküler sıhhati güzelleştiriyor

Gerçekleştirilen yeni bir klinik araştırma, nizamlı olarak belli bir ölçüde günlük kızılcık tüketiminin kalp sıhhati için potansiyel olarak uzun vadeli yararlara yol açabileceği sonucuna varıldı. Kızılcık tüketenler, kalp ve kan damarı işlevinin uygunlaşmasını işaret eden akım aracılı dilatasyonda(FMD) değerli gelişmeler gösteriyor.

Kızılcık, kardiyovasküler sistemi koruyor

Daha evvelki çalışmalar kızılcık suyu tüketiminin kardiyovasküler yararlarını gösteriyordu lakin kızılcık tüketiminin sağlıklı bireylerde kalıcı vasküler yararları olup olmayacağı üzerine bir araştırma bulunmuyordu. Bunun üzerine bir araştırma takımı, 45 sağlıklı erkek üzerinde bu çalışmayı gerçekleştirdi.

45 kişiyi iki kümeye bölen takım, birinci kümeye dondurulup sonrasında toz haline getirilmiş kızılcığı 1 ay boyunca günlük 9 gram olacak formda verdi. Öbür gruptakiler ise kızılcık tozundan ayırt edilemeyecek halde tasarlanmış plasebo tozu aldılar.

Araştırma sonunda, birinci kızılcık tozu tüketiminden iki saat sonra ve bir aylık tüketimden sonra FMD ölçümlerinde güzelleşmeler tespit ettiler. Ayrıyeten  kızılcık tüketiminden sonra kanda bulunan spesifik metabolitlerin faydalı tesirlerle bağlantılı olduğunu gözlemlediler.

Takım, kızılcıkların genel halk için kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde değerli bir meyve olduğunu belirtiyorlar.

Yapay zeka, 6 saatte 40 bin kimyasal bileşen üretti

1 gün evvel eklendi

Surrey Üniversitesi’nden çalışmanın ortak muharriri Christian Heiss: “Bulgularımız, kızılcıkların düşük kardiyovasküler riski olan bireylerde bile damar sıhhatini değerli ölçüde etkileyebileceğine dair sağlam ispatlar sağlıyor. Bu çalışma ayrıyeten kızılcık tüketiminden sonra kanda bulunan spesifik metabolitlerin faydalı tesirlerle alakalı olduğunu gösteriyor.” dedi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Kızılcık tüketimi kardiyovasküler sıhhati düzgünleştiriyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.