Çamur ve idrardan biyoçimento geliştirildi

Nanyang Teknoloji Üniversitesi(NTU) bilim insanları, geliştirdikleri yeni bir usulle idrar ve endüstriyel atıkları yenilenebilir bir çimento tipine dönüştürmeyi başardıklarını duyurdular. Yeni yol, klasik çimentonun daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir alternatifini oluşturmayı mümkün kılacak.

Eski anıtların onarımında kullanılabilecek

Geliştirilen biyoçimento, iki ana hususa sahip. Bunlardan birincisi asetilen gazı üretiminin bir yan eseri olan endüstriyel karbür çamuruyken oburu beşerler, inekler yahut domuzlar üzere memelilerin idrarından elde edilen üreden oluşuyor.

Birinci olarak karbür çamurunun bir asitle işlenmesiyle kalsiyum elde edildi. Üre, bu kalsiyuma eklenerek sementasyon çözeltisi oluşturuldu. Oluşturulan bu çözeltiye özel bakterilerin eklenmesi üreyi karbonat iyonları oluşturmak üzere parçalamasına imkan tanıdı. Sonrasında ‘mikrobik olarak indüklenen kalsit çökeltme’ isimli bir süreçte bu karbonat iyonları çözünüp kalsiyum iyonları ile tepkiye girerek sert, katı kalsiyum karbonat eseri sağlandı.

Tepki gerçekleşirken karışım kum yahut toprak ile birleştiğinde kalsiyum karbonat kum yahut toprak partiküllerini birbirine bağladı ve ortalarındaki boşlukları doldurdu. Tüm bu süreçlerin oda sıcaklığında gerçekleşmesiyle geleneksek çimento üretim süreçlerine oranla büyük kolaylık ve daha çevreci bir prosedür sunulacak.

Boston Dynamics, Spot’un yeni dans görüntüsünü yayınladı

1 gün evvel eklendi

Geliştirilen biyoçimentonun şantiyelerde tabanın güçlendirilmesi ve tatlı su depoları inşa edilmesi için kullanılabileceği belirtiliyor. Birebir vakitte çatlakları doldurmak ve hasarlı taş anıtların kısımlarını tekrar inşa etmek için de gereçten yararlanılabilecek.

NTU araştırmacıları, biyoçimentonun Çin’deki UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Dazu Kaya Oymaları’ndan bir Buda’nın el parmaklarında kırılan modülleri restore etmek için kullanıldığını söyledi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Çamur ve idrardan biyoçimento geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.