Chrome ve Firefox’un Sürüm 100’ü birtakım web sitelerinin çalışmasını bozabilir

En çok tercih edilen tarayıcılardan Google Chrome ve Mozilla Firefox, bir müddet sonra 100. sürümlerine kavuşacaklar. Bununla birlikte üç basamaklı bir sürüm numarası kimi web sitelerinin çalışmalarını engelleyebilir. Chrome ve Firefox, etkiyi azaltmak için yeni formüller geliştiriyor.

Chrome ve Firefox 100 birtakım sıkıntılarla gelebilir

Firefox 100 ve Chrome 100 sürümlerinin, üç basamaklı sürüm numaraları içeren kullanıcı aracısı(User-Agent) dizelerini ayrıştırırken web sitelerini bozabileceği belirtiliyor. Mozilla, Firefox Sürüm 100’ün siteleri nasıl etkileyeceği konusunda geçtiğimiz yıl bir deney başlattı ve sonuçları hakkında kimi bilgiler paylaştı.

Görünüşe nazaran birtakım web sitelerinde “tarayıcı desteklenmiyor” bildirileri, site oluşturma problemleri, ayrıştırma yanlışları ve 403 yanılgıları üzere yanılgılar oluşuyor. Hususun nedenine dair her iki tarayıcının da gönderilerinde: “Bazı ayrıştırma kitaplıklarının, sabit kodlanmış varsayımlara yahut üç basamaklı ana sürüm numaralarını hesaba katmayan kusurlara sahip olması mümkündür.” tabirleri yer aldı.

Hem Chrome hem de Firefox geliştiricileri, oluşabilecek problemlerin tesirlerini en aza indirebilmek için izleyecekleri yolu paylaştılar. Sürüm 100 yayınlanmadan evvel düzeltilemeyen yanlışların olması ve sitelerin bu durumdan etkilenecek olmaları durumunda kullanıcı ortacısı dizesinde gösterilen sürümü 99’a dondurmayı planlıyorlar. Böylelikle sitelerin kusurdan etkilenmemesi sağlanarak bir düzeltme için de vakit kazanmayı hedefliyorlar.

Google, Chrome için acil durum güncellemesi yayınladı

6 sa. evvel eklendi

Her iki tarayıcı için de güncellemenin vakit çizelgesi açıklandı. Chrome 100, 29 Mart‘ta ve Firefox 100 ise 3 Mayıs‘ta yayınlanacak.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Tarayıcılar Haberleri
  • Chrome ve Firefox Sürüm 100 web sitelerinde yanlışa sebep olabilir

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.