Cilt kanserini teşhis etmede yeni elde taşınabilir aygıt geliştirildi

Stevens Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, cilt kanserinin teşhisinde laboratuvar seviyesine yakın doğruluklara ulaşabilen bir el aygıtı geliştirdi. Gerçekleştirilen ön testler, düşük maliyetli aygıtın kanserli dokuyu tespit etmede %97 tesirli olduğunu gösterdi.

Düşük maliyetli kanser tespit aygıtı

Yüksek çözünürlüklü milimetre dalga görüntüleme ismi verilen bir teknolojiden yararlanan yeni teknoloji, milimetre dalga ışınlarının sağlıklı dokuyla kanserli doku ortasındaki farklı yansımasını kullanıyor.

Araştırmacılar, 136 kuşkulu cilt lezyonu olan 71 hasta üzerinde gerçekleştirdiği testlerde birinci olarak yeni yüksek çözünürlüklü milimetre dalga görüntüleme aygıtı ile kıymetlendirme yaptıktan sonra lezyonlardan biyopsi aldı.

Elde edilen sonuçlarda yeni aygıtın yüksek doğruluk oranlarına sahip olduğu görüldü. Ön testler kapsamında sistem, %98 özgüllüğe (sonuçlarının yüzde ikisi yanlış pozitif) ve %97 hassaslığa (kötü huylu kanserlerin yüzde üçü hariç tümünü gerçek bir formda saptadı) sahip olduğu tespit edildi.

Araştırma takımından Negar Tavassolian, yeni sistemlerinin tehlikeli cilt kanserlerini otomatik olarak işaretlemek için gelişmiş görüntüleme teknolojisini kullanan birinci sistem olmamasına karşın aygıtlarının çok daha düşük maliyetli, kolay kullanılabilir ve boyut olarak küçük olması sayesinde değerli avantajlar sunduğunu söylüyor.

Deniz kabuğundan ilham alınarak gözetici gereç geliştirildi

1 gün evvel eklendi

Takım, aygıtlarının gelecekte cilt kanserinin süratli ve kolay teşhisinde kıymetli olabileceğini düşünüyor ve bu sebeple birkaç yıl içinde elde taşınabilir cilt kanseri tespit aygıtını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Tavassolian, aygıtın 100 doların altında bir maliyetle üretilmesinin mümkün olabileceğini belirtiyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Cilt kanserini teşhisi için elde taşınabilir aygıt geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.