Çin, Ay’a çarpacak roketin kendilerine ilişkin olmadığını söyledi

Yaklaşık 1 aydır, 4 Mart’ta Ay’a bir roket modülünün çarpacağını biliyoruz. Tarih konusunda herkes hemfikir olsa da çarpacak olan roket kesiminin kime ilişkin olduğu daima tartışma konusu oluyor. Son savların muhatabı olan Çin’den bir karşılık geldi ve mevcut tezler yalanlandı.

Ay’a çarpacak roket kesimi kime ilişkin?

Gök bilimci Bill Gray, Ocak ayının sonlarında bir blog gönderisi yayınlamış ve yaptığı incelemeler sonucunda 2015 yılında fırlatılan SpaceX’in Falcon 9 roketinin ikinci basamağının 4 Mart tarihinde Ay’a çarpacağını duyurmuştu. Bu gönderinin akabinde Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratory‘den bir araştırmacı Gray’e bir e-posta göndererek bahsedilen roketle SpaceX’e ilişkin roketin yörüngelerinin eşleşmediğini belirtmişti. Sonrasında Gray, bir düzeltme metni yayınlayarak araştırmacıyı doğrulamış en muhtemel adayın Çin’in Long March 3C roketinin üst kademesi olduğunu söylemişti.

Bu savların akabinde Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, bahsedilen roket evresinin Dünya atmosferinde büsbütün yandığını söyleyerek argümanların yanlış olduğunu belirtti. Gray, bu açıklamanın akabinde bir diğer gönderi yayınladı ve Wenbin’in 2014 yılında başlatılan Chang’e 5-T1 misyonuyla Kasım 2020’de başlatılan Chang’e 5 misyonunu karıştırdığını söylediği yeni bir argümanda bulundu.

Birinci dörtlü asteroit sistemi keşfedildi

4 gün evvel eklendi

Sonuç olarak baktığımızda Ay’a çarpacak olan roket kesimini resmi olarak kendilerine ilişkin olduğunu belirten kimse yok fakat bu durum herkesin kabul ettiği bir roket kesiminin 4 Mart’ta Ay’a çarpacağı gerçeğini değiştirmiyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Çin, Ay’a çarpacak roketin kendilerine ilişkin olmadığını söyledi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.