Çin büsbütün kendi imkânları ile geliştirdiği ekran kartlarını tanıttı

Intel’in merakla beklenen Arc serisi taşınabilir ekran kartları sahneye çıkarken Çin’de de kritik bir tanıtım yapıldı. Yalnızca 2 yıllık bir teşebbüs olan Moore Threads ülkenin birinci büsbütün yerli olarak geliştirilen ekran kartlarını tanıttı.

Moore Threads ekran kartları neler sunuyor?

2020 yılında hayata geçen Moore Threads teşebbüsü bu kısa müddet içerisinde MT Unified System Architecture adını verdiği bir mimari geliştirdi. Çin’in yerli olarak geliştirilen birinci grafik mimarisi olan MUSA; DirectX, OpenCL, OpenGL, Vulkan ve CUDA teknolojilerine dayanak sunuyor.

Intel Arc ekran kartları karşınızda

5 sa. evvel eklendi

MUSA mimarisi birinci etapta iki ekran kartına hayat veriyor. MTT S60 ekran kartı 12nm sürecinde geliştirildi ve 2048 MUSA çekirdeği barındırıyor. 8GB LPGDDR4X bellek ile 6 TFLOPS düzeyine çıkılıyor.

MTT S2000 tekrar 12nm sürecinde geliştirildi ve 4096 MUSA çekirdeğine sahip. 24GB LPGDDR4X bellek ile 12 TLOPS düzeylerine ulaşıyor. Intel’den sonra AV1 dayanağı sunan ikinci firma Moore Threads oldu. Bunun yanında H.264, H.265, AV1, VP8 ve VP9 dayanağı de mevcut.

League of Legends oyununu Full HD çözünürlükte kayıpsız oynatabilen kartlar görüldüğü üzere üretüm süreci ve bellek tarafında yeni Batı teknolojilerine erişememiş. Yeniden de dışa bağımlılığı azaltma konusunda çok kıymetli bir adım olarak gösterilebilir. Teşebbüs bunun yanında Unity, Unreal Engine ve Houdini üzere oyun motorlarının performansını kat kat arttıracak Alphacore isminde bir fizik motoru da geliştiriyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Moore Threads ekran kartları tanıtıldı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.