Çin, çöl bölgelerinde 450GW rüzgar ve güneş gücü üretmeyi hedefliyor

Çin, dünyanın en büyük çölleri ortasında yer alan Gobi Çölü de dahil olmak üzere öteki çöl bölgelerinde 450 gigawatt (GW) güneş ve rüzgar gücü üretim kapasitesine ulaşmaya planladığını duyurdu. Yeni teşebbüsün, ülkenin 1,2 terawatt‘ın üzerinde rüzgar ve güneş gücü elde etme planlarının bir modülü olduğu belirtiliyor.

Çin’den yenilenebilir güce yatırım

Yenilenebilir güce yatırımda birinci sırada yer alan Çin, yeni projeleriyle üretim kapasitesini artırmaya odaklanıyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Islahat Kurulu (NDRC) yöneticisi He Lifeng yeni teşebbüslerini “Çin, Gobi ve öteki çöl bölgelerinde 450 GW ile tarihteki en büyük güneş ve rüzgar gücü üretim kapasitesini inşa edecek.” tabirleriyle duyurdu.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, ülkenin yenilenebilir güç kapasitesini 2030 yılına kadar en az 1,2 TW’ın üzerine çıkarmayı taahhüt etti. Belirtilen çöl bölgelerinde şu anda kapasitenin yaklaşık 100 GW’ının üretim evresinde olduğu söyleniyor.

Airbus, hidrojen yakıtlı motor testleri için A380 sağlayacak

1 hf. evvel eklendi

NDRC ayrıyeten her ne kadar yenilenebilir güce yatırım yapıyor olsalar da ağır talepleri karşılamak için kömür ve ondan üretilen elektrik üzere klasik güç kaynaklarını kullanmaya devam edeceğini söyledi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Çin, çöl bölgelerinde 450GW rüzgar ve güneş gücü planlıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.