Çin, Elon Musk’ın sahibi olduğu Starlink’e meydan okuyacak: 5G uydu ağı kuruluyor

Geçtiğimiz Aralık ayında Starlink uydularının kendi uzay istasyonuna çarpma tehlikesi taşıdığını belirterek Elon Musk’ı Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı’na şikayet eden Çin, şirkete rakip olacak bir 5G uydu ağı kurmayı planladığını duyurdu.

Çeşidinin birinci örneği olacak

Çin’in devlet basınında çıkan haberlere göre GalaxySpace ismini taşıyan proje kapsamında toplam 1000 uydudan oluşan bir 5G ağı kurulacak. Bu uydular ortasından düşük maliyetli ve yüksek performanslı 6 bağlantı uydusunun birinci partisinin üretildiği ve testlerinin tamamlandığı bildirilirken GalaxySpace ile birlikte çalışan Çin Uzay Teknolojileri Akademisi‘nden uzay mühendisi Zhu Kaiding, günde altı uydu üreten Starlink’e yetişmek için uğraş ettiklerini söylüyor.

SpaceX, Starship’in fırlatılışını içeren yeni bir görüntü paylaştı

4 gün evvel eklendi

Çin’in GalaxySpace projesinin, günümüzde yörüngede yaklaşık 2.000 uydusu bulunan ve projenin tamamlanması ile birlikte bu uydu sayısını 42.000’e çıkarmayı planlayan Starlink’e kıyasla oldukça küçük olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte 5G teknolojisi kullandığı için cinsinin birinci örneği olacak yeni proje, Starlink’in sahip olduğu 110Mbps hızlara kıyasla 500 Mbps’den daha fazla suratlar sunmayı hedefliyor.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Başka Haberleri
  • Çin’den Elon Musk’ın Starlink projesine rakip geliyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.