Çin en çok yonga harcaması yapan ülke oldu

ABD tarafından ağır ambargolar uygulanmasına karşın tam bilakis Çin yonga dalında büyümeye devam ediyor. Ambargoya dahil olmayan ikinci en eserleri adeta yağmalayan ülke üretim kapasitesini arttırıyor. 

Çin yonga harcamalarında başkan

SEMI tarafından yapılan Pazar araştırmasına nazaran geçen yıl Çin 29.62 milyar dolarlık yonga harcaması yaptı ve yüzde 58 artışla liderliğe oturdu. Bu harcamaların kıymetli bir kısmını ikinci el döküm ekipmanları oluşturuyor. 

Çin’den dev yonga atılımı

3 sa. evvel eklendi

Samsung ve SK Hynix üzere yonga devlerinin bulunduğu Güney Kore toplamda 24.98 milyar dolar harcama yapmış ve yüzde 55 artış göstermiş. Tayvan ise 24.94 milyar dolar ile yüzde 45 harcamalarını arttırmış. Zati dalda en büyük kapasiteye sahip 3 ülkenin patlama yapan harcamaları şaşırtan değil. 

Sonrasında listede büyük bir fark oluşuyor. Değerli yonga ekipmanı üreticileri olan Japonya toplamda 7.8 milyar dolar harcamış. Kuzey Amerika bölgesi 7.61 milyar dolar harcamışken Avrupa ise 3.25 milyar dolar harcamış. Pazarın geneli ise 102 milyar dolarlık harcama ile yüzde 44 artış göstermiş. 

Bu yıl sayıların daha da artması bekleniyor çünkü yatırımlar bu periyotta ağırlaştı ve pek çok yeni tesisin temelinin atılması yahut devreye alınması bekleniyor. Bununla birlikte hakimiyetin tekrar birinci 3 ülkede olacağını söylemek yanlış olmaz. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Çin yonga teknolojileri için kesenin ağzını açtı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.