Çin ikinci el yonga döküm aygıtlarını adeta silip süpürüyor

ABD ambargosu sonrasında 10nm ve ileri üretim süreçlerine erişimi engellenen Çin birinci devirde kısa bir şok yaşamıştı. Biraz daha eski olmasına karşın en azından 14nm sürecine kadar ilerlemeye karar veren ülke tarihte eşi görülmemiş bir satın alma sürecine girişti. 

İkinci el döküm aygıtları tükeniyor

Geçen yılın başlarından bu yana Çin kullanılmış döküm sistemlerini adeta yağmalamaya başladı. TSMC yahut Samsung üzere dökümcülerin yeni süreçler nedeniyle değiştirmek zorunda olduğu yani çıkma diyebileceğimiz döküm makinelerini Çin kapıyor. 

Synopsys ambargoları deliyor mu?

5 gün evvel eklendi

Simsarlar ve kiralama şirketlerinin aracı olduğu bu makineler genelde 14nm yahut daha eski süreçlere ilişkin. Yeniden de kıymetli bir avantaj çünkü yeni döküm makinelerinin teslimatları ayları buluyor. Çin ise 1 ayda ikinci el makineleri teslim alabiliyor. Çok talep nedeniyle ikinci el döküm sistemlerinin fiyatı ikiye katlanmış durumda. 

Çin küresel yarı iletken geliri olarak yüzde 4 civarında bir hisseye sahip lakin bu yıl küresel üretimin yüzde 20’sini üstleneceği kestirim ediliyor. Bu da onu Japonya ve Avrupa’nın önüne geçirebilecek potansiyele sahip. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Çin’den dev yonga atılımı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.