Çin, koronavirüsü 4 dakikada tespit eden elektromekanik test aygıtı geliştirdi

Çinli bilim insanları, elektromekanik bir biyosensör ile koronavirüs tespiti için süratli bir test icat ettiler. Aygıt bir virüsün varlığını 4 dakikadan daha kısa bir müddette tespit edebilmekte. Nature Biomedical Engineering mecmuasında testin prensibini anlatan bir makale yayınlandı.

Tesla’dan çip krizine farklı tahlil

10 sa. evvel eklendi

Virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir

Makalede: “COVID-19 tespiti için entegre bir taşınabilir prototip aygıta elektromekanik bir biyosensör uyguladık ve doğrulanmış 33 COVID-19 hastasından alınan tüm nazofaringeal sürüntü numunelerinde dört dakikadan kısa bir müddette viral RNA tespit etti…açıklamaları yer almakta. Çinli bilim insanları, aygıtlarının çok hassaslığına dikkat çekiyor ve bu gelişmenin yanlışsız ilaç ve teşhis için büyük ehemmiyet taşıdığından eminler.

PCR tabanlı, genel olarak kabul görmüş metodolojilerin, nitelikli profesyoneller, özel laboratuvarlar ve ekipmanların yanı sıra uzun süreç müddetleri gerektiren nükleik asitlerin izolasyonu ve amplifikasyon prosedürlerini gerektirdiğine dikkat çekilmiş. Bilim beşerlerine nazaran, kolay, süratli ve harika hassas tahliller koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Çin, koronavirüsü 4 dakikada tespit eden test aygıtı geliştirdi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.