Çöpe giden VIA işlemcisinin testleri ortaya çıktı

İşlemci pazarında Intel ve AMD haricinde yaygın bir biçimde rekabet edebilen yahut rekabet etme gücüne sahip olan firma yok diyebiliriz. IBM, Baikal ve birtakım Çinli dizayncılar bu alanda faaliyet gösterse de genelde kendi çaplarında kalıyorlar.

Son VIA işlemcisi ortaya çıktı

25 yılı aşkın bir müddettir işlemci pazarında faaliyet gösteren VIA da kendisini bekleyen sondan kurtulamadı. Birtakım Çinli tasarımcılara teknolojilerini lisanslıyor olsa da Centaur işlemci ünitesini geçen yıl Intel’e satmıştı.

VIA Centaur kısmı satıldı mı?

3 ay evvel eklendi

Centaur Technology tarafından 2016 yılında başlayan CNS x86 çalışmaları da çöpe gitmiş oldu. 8 adet CNS çekirdeği, 16MB Düzey 3 ön bellek, yapay zekâ yardımcı işlemci, 16nm üretim süreci, 4 kanal DDR 4 bellek barındıran CentaurHauls kod isimli işlemci de bunlardan birisi.

CentaurHauls o devir Intel Haswell işlemcilere bir yanıt olarak hazırlanmıştı. Ortaya çıkan Cinebench R23 ve Geekbench 5 skorları belli senaryolarda Ryzen 5 3400G ve Intel Core i5-6600 işlemcilerini yakaladığını gösteriyor.

Ayrıyeten Shadow of the Tomb Raider oyununda 4 çekirdekli Haswell işemcileri ile başa baş bir performans sergilediği görülmüş. Güç tüketimi de 65W düzeylerinde gerçekleşmiş.

VIA’nın devrine nazaran epey başarılı bir iş çıkardığını söylemek gerek. Kâfi imkân olsaydı Intel ve AMD ile dişe diş bir gayrete girebilirdi. Ne var ki bölümde milyarlarca dolarlık yatırım ve harcama gerektiği için VIA’nın buna güç yetirebilmesi mümkün değil. Tekrar de VIA’nın Çinli ortaklarında CNS mimarisini görebiliriz.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • VIA Centaur Hauls işlemcisi ortaya çıktı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.