Covid-19, enfeksiyondan 1 yıl sonrasına kadar kalp rahatsızlığı riskini artırıyor

Sıhhat kayıtlarını inceleyen bilim insanları, Covid-19 atlatan bireylerin kıymetli ölçüde daha yüksek kardiyovasküler komplikasyon riski altında olduğu sonucuna vardı. Yapılan araştırmada, hastaların güzelleştikten sonraki bir ay ile bir yıl ortasındaki süreçte kardiyovasküler komplikasyonlar geliştirme riskinde %55 artış olduğu ortaya çıkarıldı.

Kalp hastalıklarında kıymetli artış saptandı

Washington Üniversitesi bilim insanları tarafından gerçekleştirilen ve sonuçlarının Nature Medicine‘de yayımlandığı araştırmada, Covid-19 atlatanların kalp krizi, kalp kası iltihabı, ani mevt, felç, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu üzere kardiyovasküler komplikasyonlar geliştirme riskinde kıymetli bir artış görüldü.

Araştırma kapsamında, 1 Mart 2020 ile 15 Ocak 2021 ortasında Covid-19 testi müspet çıkan ve güzelleşen yaklaşık 150 bin kişinin sıhhat bilgileri incelendi. Karşılaştırma için iki farklı data kümesi daha oluşturuldu. Bu kümelerden birincisi tıpkı vakit diliminde Covid-19’lu olmayan 5.6 milyondan fazla hastadan oluşuyor. Öbür karşılaştırma kümesi ise Mart 2018’den Ocak 2019’a kadar hasta olan 5.8 milyondan fazla insanı kapsıyor.

Bir yıllık kalp sıhhati incelemelerinde kalp yetmezliği ve vefatın Covid-19 atlatanlarda enfekte olmayanlara nazaran %4 daha fazla meydana geldiği belirlendi. Bu oran koroner arter hastalığına yakalanma olasılığında %72, kalp krizi geçirme olasılığında %63 ve felç geçirme olasılığında %52 olarak kaydedildi.

Araştırmacılar tüm hastalıkların genel toplamını yapıp oranladıklarında enfekte olanların kalp krizi, felç ve vefatı içeren büyük bir kardiyovasküler olaya maruz kalma mümkünlüğünün Covid-19 olmayanlara nazaran %55 daha fazla gerçekleştiği sonucu ortaya çıktı.

Bill Gates’ten yeni kitap: Bir Sonraki Pandemi Nasıl Önlenir?

4 sa. evvel eklendi

Washington Üniversitesi’nde tıp doçenti olan kıdemli müellif Ziyad Al-Aly: “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve sıhhat sistemleri, Covid-19 pandemisinin kardiyovasküler hastalıklardaki artışla başa çıkmaya hazır olmalıdır. Bu şartların kronik tabiatı nedeniyle, muhtemelen hastalar ve sıhhat sistemleri için uzun periyodik sonuçları ve ayrıyeten ekonomik üretkenlik ve hayat beklentisi üzerinde geniş tesirleri olacaktır.” dedi.

***Araştırma yapılan tarihler ortasında aşılanma yaygın olarak gerçekleştirilmediği için sıhhat bilgileri incelenen bireylerin çok azı olumlu olmadan aşılanmış olduğu bildiriliyor. Çalışma ayrıyeten Delta ve Omicron varyantlarını da kapsamıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Covid-19, değerli ölçüde kalp rahatsızlığı riskini artırıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.