Covid-19, hafif atlatanlarda bile beyin hasarına sebep olabiliyor

Covid-19‘u atlatan şahıslar üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmada hastalığı hafif yahut orta derecede atlatanlarda bile SARS-CoV-2 virüsünün beyinde gri unsur kaybına ve koku ve hafızaya bağlı alanlar da dahil olmak üzere kıymetli nörolojik değişikliklere sebep olduğu gözlemlendi.

Bilişsel düşüşler de görüldü

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, Birleşik Krallık Biobank görüntüleme merkezlerinden elde ettikleri bilgilerle Covid-19’un hastalar üzerindeki tesirlerine dair bir çalışma gerçekleştirdiler. Çalışma kapsamında toplamda 785 bireyle ortalama 38 ay ortayla iki defa tarama ve bilişsel testler yapıldı.

Toplam 785 iştirakçinin Mart 2020’den Nisan 2021’e kadar 401’ine Covid-19 teşhisi kondu. Bu 401 kişinin 2 tanesi ağır bakımda olmak üzere toplamda sadece 15 tanesi hastanede tedavi gördü. Covid-19 teşhisi konulmayan 384 kişiyi ise çalışmada denetim kümesi olarak yer aldı. Araştırmacılar, teşhis konulan şahısları hem hastalığa yakalanmadan evvelki taramalarıyla hem de denetim kümesiyle karşılaştırdı.

Covid-19’dan kurtulanların ikinci beyin taramaları teşhisten ortalama 141 sonra gerçekleştirildi. Karşılaştırılmalar yapıldığında koku duyusunda azalma, koku alma korteksi ile ilişkili alanlarda beyin doku hasarı, tüm beyin hacminde bir azalma ve beyin omurilik sıvısı hacminde bir artış üzere değişimler gözlemlendi. Ayrıyeten bilişsel testlerde de Covid-19 atlatan bireyler denetim kümesine nazaran testi daha uzun müddetlerde tamamlayabildiler.

Çalışmanın muharrirlerinden birisi: “Enfekte olmuş iştirakçiler, iki vakit noktası ortasında ortalama olarak daha büyük bilişsel düşüş gösterdi. Değerli olan bu görüntüleme ve bilişsel boylamsal tesirler, hastaneye kaldırılan 15 olay hariç tutulduktan sonra da tıpkı görülüyordu.” dedi.

Az da olsa alkol tüketimi, beyni yaşlandırıyor

1 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, istatistiklerin ortalama bir etkiyi temsil ettiğini ve bunun Covid-19’dan kurtulan her bireyde beyin değişiklikleri olacağı manasına gelmediğini belirttiler. Çalışma ayrıca Delta yahut Omicron varyantlarını da kapsamıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Covid-19, hafif atlatanlarda bile beyin hasarına sebep olabiliyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.