COVID-19’un zihinsel sıhhat meseleleri riskini arttırdığı ortaya çıktı

COVID-19 hakkında gerçekleştirilen yeni bir çalışmada, virüsün dert, depresyon, husus kullanım bozuklukları, bilişsel gerileme ve uyku bozuklukları üzere zihinsel sıhhat problemlerinin gelişmesinde katkıda bulunduğu ortaya çıktı.

Zihinsel sıhhat üzerinde büyük tesir bırakıyor

Mart 2020 tarihi ile Ocak 2021 ortasında teşhis edilen yaklaşık 150.000 COVID-19 hastasını, beş milyondan fazla bireyden oluşan iki denetim kümesi ile karşılaştıran yeni araştırmaya nazaran, COVID hastaların yüzde 18’inden fazlasının akut bir enfeksiyondan kurtulduktan sonraki bir yıl içerisinde bir yahut daha fazla zihinsel sıhhat sorunu yaşadığı tespit edildi. 

DSÖ’ye nazaran tıpkı aşının hatırlatma dozlarını uygulamak anlamsız

1 ay evvel eklendi

COVID-19’a yakalanmayan kişilere kıyasla, güzelleşen hastaların depresyon geliştirme mümkünlüğünün yüzde 40, anksiyete geliştirme mümkünlüğünün yüzde 35 ve uyku bozuklukları yaşama mümkünlüğünün yüzde 41 daha fazla olduğu bildirlirken, Washington Üniversitesi’nden araştırmacı Ziyad Al-Aly, virüsün şahısların zihinsel sağlığı üzerinde derin bir tesiri olduğunu söylüyor. 

Ayrıyeten araştırmada paylaşılan datalar hakkında Aly, ”Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, COVID-19 enfeksiyonları muhtemelen dünya çapında 14,8 milyondan fazla yeni ruh sıhhati bozukluğu olayına,  ABD’de ise 2,8 milyon yeni ruh sıhhati bozukluğu hadisesine katkıda bulunmuştur” kelamlarını lisana getirdi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • COVID-19 zihinsel sıhhat meseleleri riskini arttırıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.