Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dijital seferberlik açıklaması


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Forum Metaverse isimli aktifliğe katıldı. Aktifliğinin isminin Forum Metaverse olmasına rağmen fiziksel olarak düzenlenen aktiflikte Cumhurbaşkanı Erdoğan teknoloji, dijital dönüşüm ve metaverse hakkında açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından birtakım kesitler şöyle:

  • “Meta projeler veb 3.0 denen çok daha kapsamlı kuşatıcı, çok daha karmaşık bir teknolojik dönüşümün üzerinde inşa edilen mecralardan sadece biridir. Bu süreç 5G, 6G üzere yeni altyapı teknoloji ve yatırımların süratle inşa edilmesini, yaygınlaştırılmasını gerektiriyor.”
  • “Bu teknolojileri geliştiren şirketler, vadettikleri yeni dijital dünyayı, evvel kendi ülkelerinin vatandaşları, hatta onların da belli bir bölümü için erişilebilir kılacak, vakitle da yaygınlaştıracaklardır. Ama gerçek şu ki dünya, dijital teknolojiler üzerinde inşa edilen yeni bir periyoda hakikat dolu dizgin gidiyor. Ülkelerin yöneticileri olarak bizlere düşen misyon, kendi insanlarımızı, kendi gençlerimizi bilhassa de bu kaçınılmaz geleceğe en yanlışsız, en inançlı, en güçlü, en donanımlı biçimde hazırlamaktır. Şimdi başlangıç kademesinde bir teknoloji olan metaverse bahisli bu türlü bir toplantı yapıyor olmamızın sebebi de işte budur.”
  • “Biz teknolojinin altyapısını üretmenin yanında evvel kendimizin akabinde tesir alanımızın, nihayetinde de tüm dünyanın kullanabileceği içerikler üretilmesini, platformlar kurulmasını sağlamak istiyoruz.”
  • “Kartel haline gelen toplumsal medya platformlarının hukuksal ve ahlaki hudut tanımayan tasarrufları bile tek başına bu alanda kesinlikle kendi yolumuzu çizmemiz gerektiğinin en somut sözüdür.”
  • “Ülkemizin potansiyeli, kendi Silikon Vadisi’ni oluşturacak seviyededir. Yapay zekadan akıllı aygıtlara, oyun dalından kültür sanayilerine kadar bu alandaki tüm çalışmalara vakit ve kaynak ayıracak, ülkemizi dijital üretimde öne çıkartacak yatırımcılara, girişimcilere, gençlere muhtaçlığımız var.”

Samsung, metaverse eserleri geliştirecek

3 gün evvel eklendi

Dijital hukuk tertibi daveti

  • “Siber ve dijital alanda işlenen kabahatler karşısında global şirketlerin keyfi tasarruflarıyla karanlık emellere hizmet eden algoritma düzenlemeleri, burada yalnızca gücün, yalnızca paranın, yalnızca sapkın yönelimlerin borusunun öttüğü bir nizamın hakim olduğuna işaret ediyor. Madem artık giderek büyüyen bir dijital iktisat gerçeği, dijital kültür hakikati var, öyleyse ülkelerin tamamının uzlaşmayla kabul edip gerisinde duracağı bir dijital hukuk tertibi kurulmadan bu meselelerin tahlili mümkün değildir. Bize düşen bu kaotik dijital iklimde öncelikle kendi insanlarımıza, kendi evlatlarımıza sahip çıkmak, birebir vakitte onların global gelişmelerin içinde ve hatta önünde yer almalarını sağlayacak imkanları oluşturmaktır.”

“Önümüzdeki periyodu dijital seferberlik periyodu ilan ediyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında özgün teknolojiler özgün yazılımlar ve özgün içeriklerimiz olmadan geleceğe itimatla bakamayacağımızı vurgulayarak, “Sizlerin huzurunda önümüzdeki periyodu dijital seferberlik devri olarak ilan ediyorum. Gelecek onu tasarlayana aittir” dedi.

  • Anasayfa
  • Ömür
  • Kripto Para Haberleri
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan metaverse ve dijital dönüşüm açıklaması

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.