Daha güçlü betonlar için kullanılmış yüz maskelerinden faydalanılabilir

Covid-19 pandemisiyle birlikte tek kullanımlık yüz maskelerinin kullanımında büyük bir artış yaşandı ve artık bu maskeler çevresel bir sorun oluşturmaya başladı. Bir araştırma takımı, daha sağlam beton oluşturmak için eski maskeleri bir beton karışımına dahil etme fikrini ortaya koydu

Beton formülasyonunda kullanılmış maskelere yer vermek

Washington Eyalet Üniversitesi bilim insanları, kullanılmış yüz maskelerini bir beton karışımına ek ederek maske izi içermeyen betondan %47 daha güçlü bir beton elde ettiler. Araştırmacılar, mevcut karışım için tek kullanımlık cerrahi maskelerdeki metal burun köprülerini ve pamuklu kulak halkalarını kullanmadı.

Kumaş kısmı 5 ila 30 mm uzunluğunda lifler halinde parçalayan takım, bu lifleri bir grafen oksit çözeltisi ile işledi. Ayrıyeten yaygın olarak kullanılan Portland çimento hamuruyla yapışmalarına yardımcı olacak ekstra yüzey alanı eklemek için lifler üzerlerine bir kaplama oluşturuldu. Son olarak elde edilen eser, betonun bağlayıcı bileşeni olan çimentoya %0.1’lik bir hacimde eklendi.

Liflerle oluşturulmuş beton uygulandıktan bir ay sonra test edildiğinde orjinal Portland çimentosundan %47 daha fazla yarma çekme direnci sergilediği gözlemlendi.

Meta, daha yeşil beton üretimi için yapay zeka kullanıyor

3 gün evvel eklendi

Geliştirilen yeni beton karışımı, tek kullanımlık yüz maskelerini içerdiği için daha sağlam beton üretimine imkan tanımasının haricinde etraf kirliliğin önlenmesinde de kıymetli bir rol oynuyor. Bu, onlarca yıl etrafta kalabilen maskelerin geri kullanımı için değerli bir avantaj sunuyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Güçlü betonlar için yüz maskelerini kullanmak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.