DDR3 stokları azalıyor, fiyatlar artıyor

Günümüzde DDR4 hatta DDR5 bellek teknolojileri konuşulurken hala daha daha evvelki kuşaklarda kalmış sistemler mevcut. Küresel pazarın yüzde 8-10 ortasında DDR3 bellek kullandığı iddia edilirken stoklar da azalıyor.

DDR3 stokları azalıyor

Bilgisayar sistemlerinin kıymetli oranda DDR4 teknolojisine geçmiş olması ve DDR5 teknolojilerinin de yavaş yavaş yayılıyor olması, üreticilerin de buraya yük vermesine neden oluyor. Haliyle DDR3 bantları da azalıyor.

Intel’den DDR4 atılımı

1 hf. evvel eklendi

Bununla birlikte hala değerli bir oranda DDR3 bellek kullanan sistemler var. Son kullanıcı olsun kurumsal olsun bu sistemler daha yeni bir sisteme geçmek yerine maliyeti düşünerek DDR3 belleğin kapasitesini arttırmayı tercih ediyor. Öbür taraftan TV Box yahut akıllı TV üzere pek çok kategoride DDR3 bellek revaçta. Hala talep olmasına karşın üretimin azalmaya başlası haliyle fiyatları arttırdı. Pek çok perakendecide DDR3 bellek fiyatlarının yüzde 5 oranında arttığı belirtiliyor.

Kaynaklar talep nedeniyle DDR3 üretiminin sonlanmayacağını düşünüyor. Samsung, SK Hynix üzere markaların üretimi sonlandırma planlarını biraz daha ötelediği söz ediliyor. En azından 2026 yılına kadar DDR3 üretimi devam edecek fakat kapasite tarafında bir artış olmayacak.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ram Haberleri
  • DDR3 fiyatları artıyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.