DDR4 ve DDR5 DRAM fiyatlarında düşüş bekleniyor

Günümüzde bilhassa ekran kartı dahil olmak üzere birçok PC bileşenini etkileyen tedarik meseleleri yavaş yavaş hafiflemeye başladı. DRAM üreticilerinin kâfi envanter sayısına ulaşması sebebiyle önümüzdeki aylarda DDR4 ve DDR5 bellek fiyatlarında düşüş bekleniyor.

Düşüş yüzde 5 ila 8 oranında olacak

2022’nin birinci ve ikinci çeyreğini içeren yeni bir DRAM fiyat grafiği paylaşan TrendForce, bilgisayar taleplerinde belirsizlikler olması sebebiyle fiyatların yüzde 5 ila yüzde 8 oranında düşeceğini bildirdi. Üreticilerin daha öncesinde stokları okula dönüş dönemi olan Haziran ayında arttırdığını söyleyen TrendForce, talep meçhullüğü ile yükselen stokların fiyatlara tesir edeceğini düşünüyor.

2022 Birinci Çeyrek 2022 İkinci Çeyrek
PC DRAM

DDR4 %5-10 Düşüş

DDR5 %3-8 Düşüş

DDR4 & DDR5 %3-8 Düşüş
Server DRAM %8-13 Düşüş %0-5 Düşüş
Taşınabilir DRAM %8-13 Düşüş

%0-5 Düşüş

uMCP-eMCP Değişmeyecek

GPU DRAM Değişmeyecek %0-5 Artış
Tüketici DRAM

DDR3 %0-5 Artış

DDR4 %3-8 Düşüş

DDR3 %0-3 Artış

DDR4 %0-5 Düşüş

Toplam DRAM %8-13 Düşüş %0-5 Düşüş

DDR4 vs DDR5! Kingston Fury Beast RAM’lerin oyun performansı!

2 ay evvel eklendi

Paylaşılan tablodan yola çıkarak yılın ikinci çeyreğinde akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayalarda kullanılan LPDDR belleklerde yüzde 5’lik bir düşüş beklendiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte yüzde 5’lik düşüş oranı sunucu pazarında da devam edecek lakin ekran kartı tarafında Mart sonu prestiji ile değişmeyen fiyatlar, ikinci çeyreğe giriş yaparken yüzde 5’e kadar artış gösterecek. 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ram Haberleri
  • Üretim artışı sebebiyle DRAM fiyatlarında düşüş bekleniyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.