Dell yeni RAM bellek tahlilini duyurdu

Dizüstü bilgisayarları daha ince hale getirmek için bugüne kadar gerek üreticiler gerekse de yonga dizayncıları farklı metotlar geliştirdi. Taşınabilir işlemciler, taşınabilir ekran kartları, ince SSD şoförler derken RAM bellekler de farklılaşıyor. 

CAMM bellek nedir?

Dell tarafından kullanıma sunulan CAMM (Compression Attached Memory Module) ismindeki yeni RAM modül teknolojisi klâsik SODIMM dizaynlarına nazaran yüzde 57 daha ince ve bu incelikte 128GB düzeyine kadar kapasite barındırabiliyor. 

Razer Hanbo tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

17 sa. evvel eklendi

CAMM modülünde birden fazla bellek zarı tek bir devre kartı üzerinde toplanıyor ve modül tek bir yüzde yer alıyor. 16GB DDR5 düzeyinden 128GB DDR5 düzeyine kadar değişen bellek kapasiteleri kullanılıyor. 

Her devre kartı CAMM sıkıştırma teması ile anakarta bağlanıyor. Yeniden her modülde kendi programlanabilir bellek devre kartı mevcut. CAMM modülleri standart temasa gereksinim duyulması halinde SODIMM temaslarına da yer verebiliyor. CAMM teknolojisi çok yeni olduğu için yaygın kullanıma şimdilik uzak. Başka PC üreticilerinin benimsemesi ile etap kaydedecek. Birinci etapta Dell Precision 7770 ve 7760 performans dizüstü bilgisayarlarında kullanılacak. 

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Dizüstü Bilgisayarlar Haberleri
  • Dell CAMM bellek nedir?

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.