Deniz kabuğundan ilham alınarak kollayıcı materyal geliştirildi

Bilim insanları, deniz kabuklarından esinlenerek etraf dostu bir kaplama geliştirdiklerini duyurdu. Geliştirilen yeni gereç, ucuz, güçlü, hafif ve ısıya güçlü olması sayesinde uzay araçları yahut füzyon tesisleri için kollayıcı katman olarak kullanılabilecek.

Ucuz ve sağlam

Değişen organik ve inorganik materyal katmanlarından oluşan deniz kabukları, yeni bir gerece esin kaynağı oldu. Sandia Ulusal Laboratuarları araştırmacıları, deniz kabuklarının oluşum süreçleriyle benzerlik gösteren bir metotla yeni esirgeyici materyal geliştirdiler.

Geliştirilen materyalde organik katmanlar, yanmış şekerden üretilen karbon siyahını içerirken inorganik katmanlar, silikadan oluşuyor. Katmanlı yapıya sahip gereç, orta eserleri sayesinde gerecin yüzeyine yapılan bir baskıdan alt katmanları koruyabiliyor.

Gereç, 11 GPa’dan fazla sertlik ve 120 GPa’lık elastik modül sunuyor ve testlerde 1150 °C’den fazla sıcaklıklara kadar dayanabildi. Araştırmacılar, gerecin 1650°C’ye kadar termal olarak kararlı yapısını koruyabileceğini kestirim ediyor.

Etraf dostu yeni kollayıcı materyal, emsal materyallere oranla çok daha ucuza üretilebiliyor. Takım, gerecin 5cm karesinin 25 sente üretilebileceğini söylüyor.

Su üzerinde ve altında giden DeepSeaker DS1 üretilmeye başlandı

3 gün evvel eklendi

Gereç, uyduları uzay enkazına karşı müdafaada tesirli bir yol sunarken uzay araçlarının fırlatma sıcaklıklarına dayanabilmesi de değerli bir avantaj sağlıyor. Takım ayrıyeten materyalin kendi deneysel Z Makinesi isimli elektromanyetik dalga üretecinde ve öbür füzyon reaktörleri için muhafazanın güzelleştirilmesinde kullanılabileceğini belirtiyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Deniz kabuğundan ilham alınarak esirgeyici materyal geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.