DJI, savaşta kullanıldığı gerekçesiyle Rusya ve Ukrayna’daki drone satışlarını durdurdu

Çinli drone üreticisi DJI, droneların Rusya-Ukrayna savaşında askeri hedefle kullanıldığı gerekçesiyle her iki ülkedeki satışları durdurduğunu açıkladı. Bu karar, kelam konusu savaşa yönelik Çinli şirketlerin birinci yaptırımlarından biri oldu.

Daha evvel DJI dronelarının Rusya-Ukrayna savaşında askeri emelle kullanıldığı çok defa belirtilmiş lakin DJI’dan yapılan açıklamada bunu engellemenin bir yolu olmadığı söz edilerek rastgele bir adım atılmamıştı. MediaMarkt üzere kimi teknoloji mağazaları kendi inisiyatifiyle Rusya’daki mağazalarında drone satışını durdurmuştu. DJI geç de olsa adım atarak hem Rusya’da hem de Ukrayna’daki drone satışlarını askıya aldı.

DJI yetkilisinden açıklama

DJI şirketinden bir yetkilinin Reuters’a yaptığı açıklamada, “DJI, droneların ‘zarar vermek’ gayesiyle kullanılmasından tiksiniyor. Dronların savaşta kullanılmasını engellemek için bu ülkelerdeki satışları süreksiz olarak askıya alıyoruz.” tabirleri kullanıldı.

Anka İHA’lar Ukrayna’da üretilecek

2 gün evvel eklendi

Çinli şirketler Rusya’ya yaptırım uygulamaya çekiniyor

Pekin idaresi, şirketlerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına karşı çıktığı için Çin merkezli şirketler Pekin idaresinden çekininiyor. Rusya-Ukrayna savaşı hakkında sessiz kalmayı tercih ediyor. Daha evvel birtakım Çinli firmalar Rusya’daki dijital hizmetlerini durdurmuştu lakin birinci kez büyük bir Çinli şirketten satışı durdurma kararı geldi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, geçen ay Twitter hesabından açık mektup yayınlayarak Rusya’nın DJI dronelarını ‘sivilleri öldürmek için’ kullanıldığını tabir etmiş ve Çinli şirkete davette bulunmuştu.

Bahisle ilgili uzun mühlet sessizliğini koruyan DJI, 21 Nisan’da web sitesinden bir duyuru yayınlayarak eserlerinin ziyan vermek emeliyle kullanılmasını kınamıştı. Geliştirdiği droneların askeri kullanım hedefiyle geliştirilmediğini ve distribütörlerinden bu eserleri askeri hedefle kullanacak müşterilere satmama konusunda muahede yaptığını vurguladı. Son olarak DJI bugün aldığı karar ile iki ülkedeki drone satışını durdurdu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Havacılık Haberleri
  • DJI, Rusya ve Ukrayna’da drone satışını durdurdu

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.