DLSS’in rakibi Intel XeSS detaylanıyor: Yüzde 153’e varan performans artışı sunacak

2022 Oyun Geliştiricileri Konferansı’na katılan ve ekran kartı bölümüne tezli bir halde giriş yapmayı planlayan Intel, Nvidia DLSS’in rakibi XeSS yükseltme teknolojisi hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Birçok ekran kartına takviye sunacak

Bilindiği üzere Arc Alchemist ekran kartlarını piyasaya sürmeye hazırlanan şirket, XeSS teknolojisi üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte yeni teknolojinin en verimli halde Matrix Extensions (XMX) hızlandırma dayanağına sahip kendi ekran kartlarında çalışacağını bildiren Intel, Shader Model 6.4+ ve DP4a standartlarını karşılayan tüm ekran kartlarına da takviye sunulacağını duyurdu.

AMD, FSR 2.0 teknolojisini duyurdu: İşte ayrıntılar

1 hf. evvel eklendi

AMD FSR 2.0 ve Nvidia DLSS 2.3’ün tersine Intel XeSS, 1.3X ölçekleme sunacak Ultra Kalite modu dahil olmak üzere beş farklı imaj moduna sahip olacak. Ultra-Kalite modu, 1440p ve 4K çözünürlükler için performansı sırasıyla yüzde 21 ila yüzde 27 oranında artırırken, Ultra-Performans modu ise, yüzde 97 ila yüzde 153 artış sunacak.

Yükseltme ve kenar yumuşatmanın tek bir biçimde ele alınması gerektiğini belirten Intel mühendisleri, günümüz ölçeklendirme teknolojilerinde bulunan gölgelenme yahut bulanıklık gibi sorunlar için kendi algoritmalarını kullandıklarını söylüyor. Yeni teknolojinin çıkış tarihi yahut hangi oyunları destekleyeceği bilinmiyor olsa da, Arc Alchemist ekran kartlarının 30 Mart tarihli resmi tanıtımında yeni ayrıntılar paylaşılabilir.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • DLSS’in rakibi Intel XeSS tezli geliyor: İşte ayrıntılar

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.