Dokunma duyusunun daha uygun algılanması için yapay kıllara sahip elektronik deri geliştirildi

Cilt, insanların dokunma duyusunu algılamasında değerli bir rol oynuyor. Ciltte yer alan kıllar, temas tarafını tanımlanın yanı sıra en küçük dokunma hissini bile algılamaya yardımcı oluyor. Geliştirilen yeni bir elektronik deri, entegre yapay kıllarıyla bu hassasiyeti algılayabiliyor.

Yapay kıllara sahip elektronik deri

Chemnitz Teknoloji Üniversitesi ve Leibniz IFW Dresden araştırmacıları, entegre yapay kıllara sahip hassas elektronik deri geliştirdiler. Grup, dokunma duyusunda değerli olan fakat elektronik derilerde şimdiye kadar uygulanmayan bu yapının kritik bir role sahip olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, eserlerini geliştirmek için küçük, manyetik kılları sensörlerin gömülü olduğu elastomerik bir gerece yerleştirdiler. Yapay kıllar, doğal kıllarda olduğu üzere elektronik derinin alt kısmında köklere sahip ve bu köklerin her biri kökün tam pozisyonunun gerçek vakitli olarak izlenmesine müsaade veren 3D manyetik sensörlerle çevrili olmasıyla dokunuşun e-deri boyunca tarafının kaydedilmesine imkan tanıyor.

Yeni e-Patch, daha süratli yara iyileşmeleri sunuyor

1 hf. evvel eklendi

Çalışmanın müelliflerinden Christian Becker: “Yaklaşımımız, paralel bir üretim sürecinde seri olarak üretilebilen işlevsel sensör elemanlarının 3 boyutlu olarak hassas bir uzamsal düzenlemesine müsaade veriyor. Bu çeşit sensör sistemlerini yerleşik mikro elektronik üretim formülleriyle oluşturmak son derece zordur.” dedi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Yapay kıllara sahip elektronik deri geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.