DSÖ’nün haftalık Covid-19 raporunda BA.2 alt varyantına dikkat çekildi

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) Haftalık Covid-19 Güncellemesi raporunda bu sefer Omicron’un BA.2 alt varyantına vurgu yapıldı. BA.2’nin öteki alt varyantlara nazaran daha bulaşıcı olduğu açıklandı.

DSÖ’nün varyant izleme ünitesi olan TAG-VE tarafından yapılan kıymetlendirme sonucunda BA.2 alt varyantının “endişe verici varyant” statüsünde tanımlanmasına devam edilmesine karar verildi. Ülkelerin sıhhat yetkililerinin bu varyantı yakından takip etmesi gerektiği belirtildi.

Covid-19 varyant bilgilerinin global paylaşımı için kullanılan ulusal platform GISAID’in DSÖ’ye ilettiği bilgilere nazaran son haftalarda BA.2 alt varyantının Omicron’un yaygın BA.1 varyantına kıyasla kıyasla daha fazla enfeksiyon gösterdiği bilgisi paylaşıldı. T.C. Sıhhat Bakanlığı da Türkiye’deki varyant bilgilerini GISAID ile paylaşıyor.

Üç boyutlu biyo-yazıcı ile yapay damar üretildi

23 sa. evvel eklendi

BA.2’nin genetik dizilimindeki amino asit ve başak proteininin BA.1’den farklı olduğu belirtilerek, “Araştırmalar, BA.2’nin büyüme avantajının BA.1’den daha yüksek olduğunu gösterdi. Bunun sebepleri araştırılıyor, ama birinci bilgiler bu büyüme avantajının, BA.2’nin öteki alt varyantlara nazaran daha bulaşıcı olmasından geldiğine işaret ediyor.” açıklaması yapıldı.

Dünyada olay artış oranı yüzde 21 düştü

Haftalık Covid-19 Güncellemesi raporuna nazaran 14-20 Şubat’ta 12 milyon yeni olay, 67 bin yeni vefat gerçekleşti. Covid-19 hadise artış oranı, evvelki haftaya nazaran yüzde 21 oranında düştü. Ölümlerdeki artış oranında ise yüzde 8 düşüş yaşandı. Olay oranının en yüksek düşüş yaşandığı bölge ise yüzde 29 ile Batı Pasifik Bölgesi oldu. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa bölgesinde yüzde 5 düşüş gözlemlendi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • DSÖ, Omicron’un BA.2 alt varyantına dikkat çekti

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.