DuckDuckGo, Google Privacy Sandbox’a karşı Chrome uzantısını güncelledi

Google’ın geliştirme etabında olduğu ve yalnızca muhakkak bireyler üzerinde test ettiği yeni reklam sistemi Privacy Sandbox, tartışmalar sebep oldu. Google, yeni sistemin kullanıcıların bilgilerini gizleyeceğini belirtse de herkes birebir fikirde değil. Kapalılık odaklı DuckDuckGo da görünüşe nazaran Privacy Sandbox’a karşı.

DuckDuckGo, Chrome’un bilgi toplamasına karşı çıkıyor

Google’ın Privacy Sandbox sisteminde bulunan Google Topics ve FLEDGE, belli kullanıcılar için Chrome tarayıcısı içerisinde kullanılma sunulmuştu. DuckDuckGo, Chrome için saklılık uzantısını güncelledi ve Google Topics ve FLEDGE’i etkisiz hale getirme seçeneğini ekledi.

Google, Privacy Sandbox’ın ön izlemesini kullanıma sundu

1 hf. evvel eklendi

DuckDuckGo’nun Eser Yöneticisi Peter Dolanjski, Topics’in reklam hedeflemenin daha az rahatsız edici bir alternatifi üzere görünse de DuckDuckGo’nun buna katılmadığını belirtti. Dolanjski, Chrome’un Topics olsa da internet datalarını toplayıp müsaadesiz başka partilerle paylaştığını ve bu sayede üçüncü partilerin müsaadesiz maksat belirleyebileceğini belirtti. Ayrıyeten Dolanjski, Google’ın FLEDGE reklam sistemini de eleştirdi. FLEDGE ile üçüncü parti çerezler olmadan Chrome, ilginiz dahilinizde olabilecek reklamları farklı sitelerde tekrar tekrar karşınıza çıkarıyor. Dolanjski, Google’un datalarınızı açık arttırmayla sattığını belirterek FLEDGE’i eleştirdi.

Google, değişiklik yapmaya açık olabilir

Google, yeni reklam sistemi Privacy Sandbox’ı hala test ediyor ve saklılık savunucuları ve düzenleyicilerden geri bildirim almaya istekli olduğunu da belirtti. Şayet işler yolunda giderse Google, 2023’ün sonuna kadar üçüncü parti çerezleri engelleyecek ve kendi reklam sistemi Privacy Sandbox’a geçiş yapacak. Siz Privacy Sandbox hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Tarayıcılar Haberleri
  • DuckDuckGo, Google Privacy Sandbox’a karşı çıktı

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.