Dünyanın 100 bin muhtemel geleceği simüle edildi

İklim değişikliği, elbet gezegenimizin geleceğini etkileyecek olan en büyük faktörlerden birisi pozisyonunda. Yeni bir araştırma, iklim değişikliğinin gelecekteki muhtemel senaryoları hakkında bilgi sahibi olmamız için gerçekleştirildi. Çalışmada farklı parametrelere nazaran  olası 100 bin farklı durum simüle edildi.

Dünyanın sıcaklığındaki artış kaçınılmaz

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğinin ve bu duruma karşı alınabilecek önlemlerin farklı kombinasyonlarını simüle ettiler. Geliştirilen modeller ortasında sırf teknik, çevresel ve ekonomik faktörler değil, iklim değişikliğiyle gayrette ilerlemeye yardımcı olan yahut rastgele bir  ilerleme sunmayan toplumsal ve politik faktörler de yer alıyor.

Şimdiye kadarki iklim değişikliği simülasyonlarında iklim değişikliği siyasetleri es geçildi fakat araştırmacılar, iklim tesirlerine hazırlanmak için ahenk planlayıcılarının gelecek on yıllar için farklı sıcaklık sonuçlarının mümkünlüğünü anlamaları gerektiğini söylüyorlar.

İklim siyaseti ve sera gazı emisyonlarının gelecekteki muhtemel 100 bin yolunun modellendiği çalışmada, 2100 yılına kadarki mümkün sonuçlar araştırıldı. Takım, toplumların global ısınmaya karşı yaklaşımlarının, tesirin olumlu ya da olumsuz istikamette ilerlemesi konusunda en kıymetli faktörlerden birisi olduğunu belirtiyor.

Dünyamızın şu anki durumu göz önüne alındığında ve mevcut birebir işleyişinin devam etmesi durumunda gezegenimizin genel sıcaklığının 3.6 santigrat derece artacağı gözlemlendi. Bununla birlikte simüle edilen modellemelerden en agresif hareket senaryosunda bile gezegenimizin Paris İklim Muahedesi‘nda hedeflenen 1.5 santigrat derece artışın imkansız olduğu sonucuna varıldı. Araştırmacılar, en mümkün gayenin 2 santigrat derece artış tarafında olduğunu söylüyorlar.

İnsan kalp hücrelerinden otonom biyohibrit balık geliştirildi

3 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, toplumların toplumsal tavırlarının, teknolojilerdeki iyileştirmelerin ve maliyet düşüşleri ile politik sistemlerin reaksiyon verme kabiliyetinin gelecekteki iklim değişikliği senaryolarında kıymetli faktörler olacağını belirtiyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Dünyanın 100 bin muhtemel geleceği simüle edildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.