Dünyanın en büyük uçağı Antonov AN-225 Rus ordusu tarafından bombalandı

Birinci uçuşunu 21 Aralık 1988‘de yapan Antonov AN-225, başlangıçta Sovyetler Birliği’nin uzay araçlarını taşıması maksadıyla yapılmıştı. Daha sonra Sovyetler Birliği’nin uzay planlarından vazgeçmesi üzerine uçakta birkaç değişiklik yapılarak kargo uçağına dönüştürüldü. 42,1 metre uzunluğuna ve azamî 253 ton yük taşıma kapasitesine sahip olan uçağın sayısız dünya rekoru bulunuyordu.

Airbus, hidrojen yakıtlı motor testleri için A380 sağlayacak

3 gün evvel eklendi

Ukrayna’da tasarlanan dünyanın en büyük uçağı Antonov AN-225‘ten yalnızca bir tane üretildi. Ayrıyeten bu koca uçak yakıt ikmali yapmak için 5 Ekim 2021‘de İstanbul Havalimanı‘na iniş yapmıştı. Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaştan önce ise Ukrayna’nın Hostomel Havalimanı’nda tamiratı yapılıyordu. Lakin Ukrayna’lı yetkililerin yaptığı açıklamaya göre “Mriya” yahut “düş” lakaplı uçak Rus ordusu tarafından imha edildi.

Dünyanın en büyük uçağı AN-225 tarihten siliniyor

Antonov şirketini yöneten Ukroboronprom, Twitter’da yaptığı açıklama ile AN-225’in bulunduğu hangarın 27 Şubat Pazar günü Rus güçleri tarafından bombalandığını ve uçağın imha edildiğini doğruladı. Şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en ağır uçak rekorunu elinde tutan AN-225’in bu şekilde imha edilmesi havacılık kesimini derinden yaraladı. 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Havacılık Haberleri
  • Dünyanın en büyük uçağı Antonov AN-225 bombalandı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.