Dünyanın en küçük dişli çarkı geliştirildi

Moleküler makinelerde hareketi büyük bir hassasiyetle entegre etme ve iletme büyük bir sorun oluşturuyor. Bir araştırma takımı, dünyanın en küçük çalışan dişli çarkını geliştirdiklerini belirterek bu sorunun üstesinden gelinebileceğini söylüyor.

Geliştirilen en küçük dişli çarkı

Çağdaş teknolojilerin daha da geliştirilmesinde kilit bir rol oynayan minyatürleşme daha fazla güce sahip daha küçük aygıtların üretilmesini mümkün kılıyor. Tıpkı vakitte moleküler makineler, elektronik bileşenlerin oluşturulması ve ilaçların bedende taşınması üzere değerli kullanım alanlarına sahipler.

Bilim insanları daha evvel anahtarlar, rotorlar, forsepsler, robot kolları ve hatta motorlar üzere moleküler makinelerde kullanılan birtakım değerli bileşenleri nano ölçekte üretmeyi başarmışlardı. Artık ise Erlangen-Nürnberg Üniversitesi araştırmacıları, dünyanın en küçük moleküler dişli çarkını ürettiler.

1,6 nm boyutunda olan moleküler dişli çark,birbiriyle kenetlenmiş ve yalnızca 71 atomdan oluşan iki bileşenden oluşuyor. Bu iki bileşenden birisi yapısı bir pervane yahut kepçe çarkına benzeyen bir triptiken molekülüyken başkası, küçük bir plakaya emsal bir tiyoindigo molekülünün düz bir modülü. Transfer oranı 2:3 olduğundan plaka 180 derece dönerse, pervane yalnızca 120 derece dönüyor.

QuantumScape, katı hal pillerinin geleceğine dair açıklama yaptı

1 gün evvel eklendi

Sistem, ışık kullanılarak kolaylıkla açılıp kapatılabiliyor olmasıyla moleküler dişlilerin yalnızca pasif hareket yerine bu cins bir direkt denetime müsaade verdiği birinci düzenek olma özelliğini taşıyor.

Araştırmacılar,  geliştirdikleri sistemin daha çok taraflı moleküler makinelere müsaade vermesini ve makro ölçekli emsalleri üzere hareketi daha uzun aralıklarda, farklı taraflarda ve farklı süratlerde iletebilen yeni nano ölçekli dişli sistemlerinin önünü açmasını bekliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Dünyanın en küçük dişli çarkı geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.