Düzmece kurum talepleriyle kullanıcı dataları çalınıyor

Bugün geniş kullanıcı kitlelerini bünyesinde barındıran internet devleri gerektiği takdirde güvenlik ünitelerine belli dataları iletmek zorunda. Bununla birlikte kurumsal kimlikleri taklit ederek firmalardan data talep eden bir çete ortaya çıktı. 

Geçersiz kurum talepleri

ABD’de ortaya çıkarılan duruma nazaran siber saldırganlar kurumlardan acil durum data taleplerini taklit ederek internet devlerini kandırmaya çalışıyor. Bunun sonucunda dolandırıcılık yapılabilecek datalar elde edilirken daha da ileri giderek genç bayanların ve çocukların bilgilerini elde ederek görüntülerini paylaşmaya zorlayan şahıslar de var. 

Netflix fiyatlı abonelik paylaşımını yaygınlaştıracak

1 hf. evvel eklendi

Geçtiğimiz ay benzeri şikâyetlerde büyük bir artış olduğu görülmüş. Hatta birden fazla genç bayanın yaşadığı adreslere yahut okuduğu okullara polis devriyelerinin gönderildiği tabir ediliyor. Kurumsal talep sistemlerinin nasıl suiistimal edildiği ise merak konusu. 

Google, Meta, Snap üzere firmalar yapılan taleplerin doğrulanmış hesaplardan gelip gelmediğini yahut hesapların doğruluğunu anlamak için denetimler yaptıklarını, güvenlik güçleri ile birlikte hareket ettiklerini lisana getiriyor. Bununla birlikte sistemin zaafiyetleri olduğu açık. 
 

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Siber saldırganlar tehdit saçıyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.